Dívala se v posteli na film a usnula. Když se probudila, zůstala 23letá záchranářka částečně ochrnutá

Žena při protahování ztuhlého krku uslyšela hlasité prasknutí. V důsledku toho později skončila na invalidním vozíku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zatuhlý krk a problémy s krční páteří jsou velmi častými potížemi, kterými trpí řada lidí. Většinou se je každý snaží prostě rozhýbat a protahovat se, dokud svaly nepovolí. Někdy ale takové protahování nemusí dobře skončit. Přesně to se stalo třiadvacetileté zdravotnici. Po večírku se s kamarádkou v posteli dívaly na filmy. Když si protáhla krk, uslyšela hlasité prasknutí. Myslela si, že se krk uvolnil a nic si z toho nedělala.

Záchranku nevolala, styděla se

Pak šla Natalie Kunicki spát. Po čtvrt hodině se probudila, aby si došla na toaletu. Když se snažila vstát z postele, zkolabovala. Nemohla chodit a napadlo ji, že je možná ještě trochu opilá. Styděla se proto zavolat záchrannou službu. Jenže skutečnost byla mnohem horší. Když si protahovala krk, došlo k prasknutí obratlové tepny. V mozku se vytvořila krevní sraženina a vyvolala mrtvici. Potíže se ale stupňovaly, takže nakonec si pomoc musela zavolat.

Stav Natalie nebyl vůbec dobrý. Měla extrémně vysoký krevní tlak, rychlý srdeční tep a také problémy s koordinací. „Jsem zdravotnický záchranář a nevolala jsem pomoc deset minut, protože jsem si myslela, že je příliš nepravděpodobné, že by to byla mrtvice,“ vysvětluje Natalie. Když se dostala do nemocnice, testy odhalily, že skutečně utrpěla mrtvici. Okamžitě musela na operaci. Během tříhodinového zákroku chirurgové opravili prasklou tepnu, ale krevní sraženinu z mozku se jim nepodařilo zcela odstranit.

Že prodělala mrtvici, ženu šokovalo

Verdikt lékařů, že měla mrtvici, Natalii šokoval. Po operaci skončila na invalidním vozíku. Potřebovala pomoc i při nejjednodušších každodenních úkonech. V celé levé polovině těla pociťovala pálení a brnění. Nemohla zvednout ruku ani pohnout prsty u nohou. Pořád nemohla uvěřit, že se to stalo. „Když mi lékař řekl, že jsem prodělala mrtvici, byla jsem v šoku. Prasknutí tepny způsobilo právě to natažení krku. Udělala jsme to bezmyšlenkovitě. Šance je jedna ku milionu, že se to stane,“ popisuje Natalie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když se postupně zotavovala, stále o příčině svého stavu přemýšlela. Nekouří, téměř nepije, v rodině nikdo mrtvici neměl. Po zákroku nastoupila dlouhý a náročný proces rehabilitace. Postupně se jí vrátil cit do levé části těla. Natalie doufá, že se bude moci do roka vrátit do práce. Pravděpodobně ale bude muset vykonávat lehčí povinnosti. „Lékaři říkají, že doufají v úplné uzdravení, ale nechtějí specifikovat, kdy to bude, abych si nedělala naděje,“ konstatovala mladá zdravotnice.

Důležité je zapamatovat si zkratku FAST

Svého příběhu se snaží využít, aby zvýšila povědomí veřejnosti o mrtvici. „Lidé by měli vědět, že i když jsou mladí, něco tak banálního, jako je natažení krku, může způsobit mrtvici. Ta moje byla jedna z milionu, ale prasklá obratlová tepna je ve skutečnosti poměrně častou příčinou mrtvice u mladých lidí,“ poznamenala Natalie. Studie z roku 2003 poukazuje na to, že protahování krku zvyšuje riziko mrtvice 6,62krát. Častější příčiny jsou ale genetické predispozice, oslabení tepny nebo úrazy.

K mrtvici dochází při přerušení přívodu krve do oblasti mozku. Postižený člověk může i zemřít. Proto je důležité znát příznaky a symptomy. Existuje snadná pomůcka, jak je odhalit. Stačí si zapamatovat anglickou zkratku ze slov Face – Arm – Speech – Time, tedy FAST.

  • F – obličej: Ochrnutí obličeje, tekoucí sliny a pokleslá jedna strana tváře.
  • A – paže: Necitlivost jedné z paží, neschopnost udržet obě ruce předpažené.
  • S – řeč: Neschopnost komunikace, nezřetelná řeč.
  • T – čas: Jakmile příznaky rozeznáte, jde o čas. Neprodleně volejte záchranku.

Jak si protahujete ztuhlý krk?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články