Zcela nové pojetí tance. Show, která nemá obdoby a zaručeně vás nenechá bez emocí. Jejich videa již pohltila celý svět

Moderní pojetí tradičního irského tance zvedlo diváky Eurovize ze židle i přesto, že se jednalo pouze o vsuvku mezi vystoupeními jednotlivých soutěžících.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Fusion Fighters
                   

Tanec se, stejně jako každé jiné umělecké odvětví, vyvíjí a mění. Někdy jsou nové pokusy liché, jindy vedou rovnou cestou k úspěchu. Když se v roce 1994 konala Eurovize v Dublinu, byl osloven Michael Flatley, aby vymyslel výstup s použitím irských tanců, který by vyplnil přestávku mezi jednotlivými soutěžícími. Flatley se výzvy rád chopil a předvedl na Eurovizi show, která je označována jako její nejlepší část v celé historii.

Moderní tanec má mnoho podob

Během Eurovize se tak událo něco, co nikdo nepředpokládal. Místo oceňování pěveckých výkonů jednotlivých účinkujících, se celý svět pozastavoval nad jedinečným vystoupením Riverdance. Vystoupení doslova přepsalo historii tradičních irských tanců. Jednotliví tanečníci měli ve tváři odhodlání a působili velmi energicky, což u tohoto typu tance nebývá zvykem.

Na základě celosvětového úspěchu byl po Eurovizi Michael Flatley osloven, aby spolupracoval na tvorbě kompletní taneční show. Na tu se za pouhých pět týdnů prodalo přes 120 000 lístků. Asi nikoho nepřekvapí, že v ní účinkovali zejména tanečníci z Riverdance, a právě oni získali mnoho z hlavních tanečních úloh. Během následujících let povědomí o irském tanci a zájem o něj vzrůstaly. Na scéně se tak objevila řada nových tanečních souborů.

Fusion Fighters novými esy

V roce 2013 vznikl na Den svatého Patrika taneční soubor Fusion Fighters, který se brzy stal novým fenoménem. Soubor ve svém tanečním zpracování vychází z irského tance, na nějž adaptuje řadu dalších stylů a vlivů. Sami členové skupiny se označují za tanečníky, kteří se vyvíjejí pro moderní publikum při současném zachování tradice. V současné době se soustřeďují Fusion Fighters na online komunitu, díky níž mohou působit všude po světě.

Fakt, že se jedná o jednu z nejlepších tanečních skupin pracujících s motivy irského tance, potvrzuje jejich fanouškovská základna po celém světě. V roce 2017 byla skupina pozvána, aby zatančila na Světovém šampionátu v irských tancích (World Irish Dance Championship) v Dublinu a svým vystoupením si vysloužila ovace ve stoje. Jsou to právě takoví tanečníci, kteří opětovně dokazují, že moderní tanec není jen o tom předvést „něco“ na pódiu.

Zdroj: Metro

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články