Jen hrstka lidí ví, čemu se kromě kralování Alžběta II. věnovala celý život. Všechno to začalo už v 11 letech

O soukromém životě královny Alžběty II. toho lidé většinou moc neví. Zjistěte, čemu se tato panovnice věnovala v mládí.

i Zdroj fotografie: Ministry of Information official photographer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Znali ji snad všichni lidé po celém světě, i když třeba ani nebyla jejich královnou. Alžběta II. byla nejdéle panujícím britským monarchou. Dobou trvání své vlády předčila i královnu Viktorii, která na britském trůně seděla 63 let. Jaké bylo mládí královny Alžběty II., jež prožila ve 30. letech minulého století?

Královnou se vůbec stát neměla

Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 v Mayfairu v Londýně jako první dítě vévody a vévodkyně z Yorku (pozdějšího krále Jiřího VI. a královny matky Alžběty). V době narození svého prvorozeného dítěte vévoda vůbec nemyslel na to, že by se někdy mohl stát králem. Byl totiž až druhý v pořadí. Jenže osud tomu chtěl jinak. Jeho bratr, král Edward VIII., zahořel láskou k rozvedené Američance Wallis Simpson a rozhodl se abdikovat. Když bylo Alžbětě deset let, její otec se stal králem Jiřím VI. a ona následnicí trůnu.

Mládí královny Alžběty II.

Celé jméno královny Alžběty II. znělo Alžběta Alexandra Marie. Jméno Alexandra dostala po své prababičce z otcovy strany a Marie po své babičce z otcovy strany. Blízká rodina ji ale oslovovala Lilibet, podle toho, jak si malá Alžběta sama říkala. Vzdělávala se doma pod dohledem své matky a vychovatelky Marion Crawford. Už jako dívka si budoucí královna oblíbila koně a psy. Byla považována za veselou holčičku s přemýšlivou povahou a smyslem pro zodpovědnost.

V 11 letech se stala skautkou

Domácí vzdělávání Alžběty se neslo v duchu učení se historii, francouzštině, literatuře a hudbě. Ve svých jedenácti letech se stala skautkou po vzoru své matky, jež se také připojila k Asociaci skautek. Jako královna pak Alžběta byla celoživotní patronkou skautingu ve Spojeném království. Určitě i pobyt ve skautu měl vliv na formování její osobnosti. Královna Alžběta vždy dbala nařízení královského protokolu, který nikdy neporušila.

Druhá světová válka

Období druhé světové války prožila princezna Alžběta se svou sestrou Margaret v Británii. Mohly být sice evakuovány do Kanady, ale jejich matka se rozhodla zůstat po boku krále ve své zemi. Nejprve žily v Balmoralu a v roce 1940 se přestěhovaly do hradu Windsoru. Zde princezny pořádaly pantomimy na pomoc Fondu královniny vlny, který nakupoval přízi k pletení vojenských oděvů. Své první rozhlasové vysílání princezna Alžběta absolvovala ve svých 14 letech.

V roce 1945 se princezna Alžběta stala čestnou druhou subalternkou v Pomocné teritoriální službě (ATS), což byla ženská větev britské armády. Měla služební číslo 230873. Vyučila se mechanikem a naučila se řídit auto. Později jí byla udělena hodnost mladšího velitele.

Jaké další zajímavosti ze života Alžběty II. znáte?

Zdroj: Wikipedie
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články