Miminko se narodilo s mozkem, který se vyvinul jen ze 2 procent. Avšak tomu, čeho bylo schopné, nechtěli věřit ani lékaři

Dítě se narodil s pouhými dvěma procenty mozku. Prognózy lékařů byly děsivé – odhadovali, že chlapcův život nebude dlouhý.

i Zdroj fotografie: S vědomím Shelley Stone
                   

Od začátku těhotenství Shelly Wallová věděla, že její miminko není v pořádku. Lékaři rodinu varovali, že bude ochrnuté od hrudníku dolů a může se narodit s dalšími abnormalitami. Chlapeček měl totiž závažný rozštěp páteře a v podstatě neměl mozek. Prognóza byla zdrcující, pokud se vůbec dítě narodí živé, pravděpodobně velmi brzy zemře. Shelly se s manželem Robem však rozhodla, že těhotenství neukončí. Ať se jim narodí jakékoliv dítě, budou o něj pečovat a milovat ho.

Mozek miminka byl jen dvouprocentní

Těhotenství probíhalo standardně bez větších komplikací. Žena ale musela absolvovat spoustu lékařských vyšetření. Během nich se ukázalo, že mozek miminka je vyvinutý pouze ze 2 procent. To signalizovalo, že nebude dlouho žít. „Než se Noah narodil, pětkrát mi dali možnost přerušení těhotenství. Lékaři nás vzali do místnosti, nakreslili kruh se slovy: tenhle mozek bude jen poloviční. Bylo to těžké,“ vypráví Shelly.

Noah se narodil v roce 2012 císařským řezem, protože jeho hlava byla příliš velká kvůli hydrocefalu. To je stav, kdy se v mozku hromadí mozkomíšní mok a způsobuje tlak v lebce. Přestože rodina ze severoanglického města Abbeytown od lékařů věděla, v jak závažném stavu jejich syn je, nevzdávala se a věřila v zázrak. Ten se nakonec také stal.

Po operaci mozek začal růst

Existovala možnost, že chlapcův mozek je jen něčím skřípnutý. Rodiče se rozhodli, že vyhledají experty, kteří by mohli Noahovi pomoci. Podstoupil dvojitou operaci, při které mu australští neurochirurgové uzavřeli otvor v zádech a vytvořili v hlavě kanálek, aby mu z mozku odvedli život ohrožující tekutinu. A stalo se něco neskutečného. Už krátce po operaci začal mozek růst až na 80 procent.

iZdroj fotografie: S vědomím Shelley Stone

Z chlapce, který neměl šanci na život, se začalo vyvíjet normální dítě. Začal lézt po čtyřech, mluvit, psát. „Je to velmi emotivní téma. Někteří lidé říkají, že vám nemůže narůst mozek. Jiní lidé říkají, že tam musel být odjakživa. Ale kdyby tam byl a rozmačkal se, byl by tak vážně poškozený, že by náš syn byl velmi mentálně i fyzicky postižený,“ uvedl chlapcův otec.

Upozorňuje na důležitost kyseliny listové

O svých útrapách, které provázelo těhotenství i narození Noaha, se Shelly rozhodla podělit s dalšími rodiči. Doufá, že se tak zvýší povědomí o důležitosti užívání kyseliny listové během těhotenství. Ta může zabránit vadám páteře a mozku. „I když jsem ji brala, nebrala jsem ji dostatečně brzy. Nikdo mi neřekl, jak je kyselina listová důležitá,“ vysvětluje Noahova matka. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí mají ženy, které chtějí otěhotnět, denně konzumovat asi 400 mikrogramů kyseliny listové.

Co říkáte na neuvěřitelný zvrat Noahova stavu?

Zdroj: TheSun

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články