Mezinárodní studie zkoumala míru péče o domácí mazlíčky. Pejsky máme podle výsledků raději než kočky

Vědci z Kodaňské univerzity zkoumali, jak velkou náklonnost pociťují lidé v různých zemích ke svým chlupatým mazlíčkům a kolik peněz jsou ochotni za péči o ně vynaložit.

pes kočka člověk v posteli i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Majitelé domácích mazlíčků nedají na své čtyřnohé kamarády dopustit. Není neobvyklé, že se potřebám i rozmarům chlupáčů podřizuje život celé rodiny. Na to, jak lidé pečují o psy a kočky, se zaměřili dánští vědci ve své mezinárodní studii. Pro některé páníčky, zejména pro ty, kteří preferují kočky, možná bude zjištění, jež z výzkumu vyplynulo, hořkou pilulkou. Obecně se totiž prý dostává láskyplnějšímu zacházení psům.

Majitelé se více věnují psům

Mezi majiteli koček a pejskaři existuje odvěká rivalita. Nemohou se shodnout, které ze zvířat je prostě nejlepším mazlíčkem na světě. Zatímco páníčci psů často zmiňují jejich věrnost a přátelské chování, majitelé koček vyzdvihují jejich samostatnost, silnou osobnost a podle DámskéhoDeníku mají tato zvířata i pozitivní vliv na jejich duševní rozpoložení. Každopádně obě skupiny spojuje to, že o své svěřence pečují většinou s láskou.

Cílem studie vědců z Kodaňské univerzity bylo zjistit, kolik peněz jsou majitelé ochotni za mazlíčky vynaložit a také jakou citovou vazbu nebo náklonnost k nim pociťují. Přestože předchozí podobný výzkum prokázal, že lidé preferují psy, výzkumníci se chtěli podrobněji přesvědčit, zda se postoj páníčků během let nemění. „Chtěli jsme zjistit, zda by kočky dnes nemohly mít stejně vysoký status jako psi,“ cituje Newsweek autora studie Petera Sandoa z Kodaňské univerzity.

Žena si hraje s malým psem iZdroj fotografie: Freepik

Preference se liší v jednotlivých regionech

Studie se zúčastnilo podle serveru DailyMail celkem 2 117 majitelů chlupáčů v Dánsku, Rakousku a Velké Británii. Přesněji se výzkumníci dotazovali 844 páníčků psů, 872 majitelů koček a 401 lidí, kteří vlastní psy i kočky. A výsledek je tak úplně nezaskočil. Odborníci odhalili, že ve všech směrech lepší podmínky mají psi. Lidé jsou ochotní za ně utratit víc třeba u veterináře a projevují jim větší náklonnost.

Postoje se ale nápadně lišily u obyvatel jednotlivých zemí. Ve Spojeném království byla preference psů jen mírná, v Rakousku výraznější a v Dánsku pejsci bodovali jednoznačně. „Ačkoli se lidé ve všech zemích starají o své psy více než o kočky, míra rozdílu se v jednotlivých zemích dramaticky lišila. Domníváme se, že to pravděpodobně závisí na kulturních faktorech, včetně toho, zda zvířata tráví hodně času v domácnosti,“ dodal Sandoe.

Možná existují země, kde je to opačně

Podle vědců může být postoj moderní společnosti k domácím zvířatům daný také historií jednotlivých zemí. Ve venkovských zemědělských regionech byla tradičně zvířata držena dál od lidských domovů, s výjimkou psů, o které se lidé starali. „Vědci se domnívají, že se jedná o velmi důležitou studii. Britové jsou často vykreslováni jako národ milovníků koček, což naše studie rozhodně potvrzuje. Dánové mají v tomto ohledu před sebou ještě dlouhou cestu,“ řekl Sandoe v BBC.

Žena se mazlí s kočkou iZdroj fotografie: Freepik

Nově vědci plánují zaměřit výzkum i na majitele domácích mazlíčků v jiných zemích. Existuje totiž šance, že dopadnou jinak. „Naše studie se zabývá pouze třemi zeměmi nacházejícími se ve střední a západní Evropě. Možná existují země, kde je úroveň péče o kočky a náklonnost k nim ve skutečnosti vyšší než u psů,“ uvedla spoluautorka studie Clare Palmerová z Texas A&M University v souvislosti s tím, co by mohly zjistit srovnávací studie.

Co si myslíte o závěrech studie vědců?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články