Video: Medvědi při požáru lesa utrpěli vážné popáleniny. Veterináři nasadili léčbu pomocí rybí kůže, jinak by nepřežili

Veterináři ošetřili vážně popálené medvědy inovativní léčebnou metodou, která jim zajistila přežití a brzký návrat do volné přírody bez zbytečného stresu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Medvědi jsou mohutná, majestátní zvířata, která svým vzhledem budí zasloužený respekt. V současnosti se vylišují jejich 4 druhy, a sice medvěd ušatý, medvěd lední, medvěd baribal a medvěd hnědý. Tyto šelmy jsou na vrcholu potravního řetězce a nemají ve volné přírodě problém se sháněním potravy. To se však může změnit, utrží-li devastující poranění, jako se to stalo dvojici medvědů hnědých. Ti během lesního požáru utrpěli popáleniny třetího stupně a bez lékařského zásahu by brzy zemřeli.

Neošetřené tlapy by znamenaly jejich smrt

Sezónní lesní požáry jsou v mnoha amerických státech jakýmsi nemilým standardem, na nějž se příslušné záchranné složky pečlivě připravují. Ovšem v roce 2018 došlo k sérii požárů, které se do dějin zapsaly jako nejničivější v historii. Nejpostiženější americký stát Kalifornie „byl v plamenech“ především v srpnu a v listopadu 2018, kdy vypuklo více než 8 400 požárů. Ty zasáhly přes 765 000 hektarů lesa a způsobily škody za v přepočtu 71 miliard korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bohužel, kromě způsobených ekonomických škod a enormně znečištěného ovzduší (v důsledku velkého množství kouře), utrpěla i místní fauna. Mnoho zvířat v plamenech zahynulo a celá řada se musela potýkat s vážnými následky. Dvojice medvědů (samec a březí samice) si přivodila na tlapách při útěku před plameny popáleniny třetího stupně. Ty jim znemožňovaly jakoukoliv chůzi i lov. Kdyby záchranáři zvířata včas nenašli, čekala by je ve volné přírodě jen smrt.

Na popálená místa jim přišili rybí kůži

Po převozu na veterinu Kalifornské univerzity, lékaři dlouze zvažovali metodu léčby. Jelikož ošetřování popálenin vyžaduje častou výměnu obvazů, musela by zvířata takřka každý den dostat narkózu, aby na veterináře nezaútočila. Vzhledem k délce léčby tento postup zavrhli jako nevhodný, každodenní narkóza by byla pro medvědy riziková. Místo toho přišli s inovativním postupem – k ošetření popálených tlap použili rybí kůži, rýžový papír a kukuřičné slupky.

Očištěnou rybí kůži veterináři přišili k bříškům medvědích tlap tak, aby překrývala hluboké popáleniny. Tato vrstva „obvazů“ sloužila zejména k urychlení hojení ran a k tišení bolesti. Další vrstvy, jimiž lékaři rány převázali, byly rýžový papír a kukuřičné slupky – ty díky své pevnosti tlapy dostatečně chránily. Zvířata se zotavila po několika týdnech. Jakmile byla opět schopna chodit, potažmo lovit, pracovníci ochrany přírody medvědy vypustili zpět do volné přírody.

Jak byste zareagovali na zvíře, které potřebuje pomoci?

These Bears Are Getting Special Treatment for Their Wildfire-Burned Paws

„We made little spring rolls with their feet.“ Bears get special treatment for their wildfire-burned paws http://ti.me/2DCxeyg

Zveřejnil(a) TIME dne Čtvrtek 25. ledna 2018

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články