Matka šikanované dívenky napsala srdceryvný dopis, který by si měl každý přečíst. Obsahuje silná slova, která nám otevřou oči

Ve školách není neobvyklé, že některé děti celkem nevybíravým způsobem kritizují, zesměšňují nebo jinak týrají spolužáky. Rodiče by se měli zamyslet nad výchovou.

Malá holčička pláče i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Se šikanou se setkávají děti ve škole i dospělí v práci. Je mnohem častější, než byste čekali a odborníci si nevědí rady, jak ji ze společnosti vymýtit. Své o tom ví čtenářka Dámského Deníku Daniela K. z Plzně, která je matkou devítileté školačky. Moji dceru děti šikanují. K takovému bezohlednému jednání se ale neuchylují samy od sebe. Vždy je k tomu něco vede, a to něco jsme my dospělí,“ napsala nám do redakce.

Dceři se posmívají, že je hloupá, tlustá a ošklivá

Matka šikanované holčičky se nám rozhodla napsat, co si myslí o šikaně jako takové, a proč by se nad ní lidé měli zamyslet. Moderní technologie totiž otevřely dveře také nebezpečné kyberšikaně. Útočníci, kteří se schovávají za anonymitu internetu, si neberou žádné servítky a své oběti zaženou do zdánlivě bezvýchodné situace, která může vyústit i v sebevraždu. Přesně tomu chce paní Jana předejít.

12letý chlapec zemřel poté, co byl terčem ošklivé šikany. Příčina smrti není dodnes policií potvrzena

Její dcera chodí teprve na základní školu a už šikaně musí každodenně čelit. „Už ví, jaké to je, když její vrstevníci komentují její tělo, tvář, oblečení a rodinu. Říkají jí, že je příliš hloupá, příliš tlustá, příliš ošklivá, příliš chudá, příliš nepořádná a mnoho dalšího,“ popisuje paní Jana. Spolužáci prostě její dceru nepřijali mezi sebe a dívka se tím trápí. Nechápe, proč ji nemají rádi.

Musíme u dětí pěstovat sebedůvěru a odolnost

Nejhorší pro matku ale není to, jak se spolužáci dceři posmívají. „Vím, že to, co říkají, není pravda. Co mě ale opravdu hodně bolí, je to, že dceru ta slova spolužáků zlomila. Ubíjí mě dívat se, jak věří názorům ostatních, místo toho, aby věřila své matce, člověku, který ji zná nejlépe,“ napsala paní Jana. Podle ní je chyba na straně rodičů. „Děti se k šikaně neuchylují samy od sebe. Vždy je k tomu něco vede, a to něco jsme my dospělí,“ podotkla.

Matka líbá smutnou dcerku iZdroj fotografie: Freepik

Naše čtenářka se domnívá, že by rodiče měli potomky vést k tomu, aby se měli rádi a věnovali se zdokonalení svých nedostatků namísto toho, aby je hledali u jiných. Musíme v našich dětech pěstovat sebedůvěru a odolnost. Musíme je naučit, aby hledaly v sobě i druhých to dobré a byly ohleduplné. Nikdo si nezaslouží, aby se trápil kvůli šikaně. Jen tak se ji podaří jednou provždy vymýtit,“ zakončila svůj srdceryvný dopis, který by si měl každý přečíst, paní Jana.

Co si myslíte o tom, co matka dívky napsala?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články