Matka poukázala na problém domácích úkolů. Ani ona sama nedokáže vyřešit slovní úlohu pro 1. třídu

Rodiče čeká s nástupem dítěte do první třídy pořádný zápřah. Musí mu chystat pomůcky, včas ho dopravit do školy a pomoci mu s domácími úkoly, které jsou někdy matoucí.

Malý chlapec se učí psát písmena i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Jakmile dítě začne chodit do školy, začnou perné časy i rodičům. Sice si odpočinou, když svého potomka na několik hodin svěří do péče vzdělávacího systému, aby se něco naučil a mohl brnkat na nervy učitelům, ale když dojde na domácí úkoly, musejí být ve střehu. A zachovat kamennou tvář i chladnou mysl, i když mají pocit, že úloha je prostě nad jejich síly. Přestože základním vzděláním prošel každý člověk, potíže rodičům často dělají i úkoly pro prvňáčky.

Matku školáka domácí úkol zaskočil

Pro rodiče to může být dost svíravý pocit. Rozpomenout se na to, co se naučili před spoustou let, není snadné. Někdy je potřeba se ponořit opravdu hodně hluboko do vzpomínek na školní léta, aby informace získané během výuky vypluly na povrch. Pak už ale stačí zapojit jen logiku a důvtip, aby si před dítětem zachovali tvář a s úkolem mu pomohli bez obav, že za něj vyfasuje kouli. Jedna polská maminka sdílela na sociálních sítích fotografii úkolu, se kterým si nevěděla rady.

Šlo o matematický příklad, který měl vypracovat za domácí úkol její syn. Chodí teprve do první třídy, takže mu rodiče musejí s osvojováním nových znalostí ještě hodně pomáhat. Ženu zaskočilo, že si s úkolem pro prvňáka neumí poradit ani ona sama. „Dobrý den, pomoc. První třída a já nad tím sedím a nevím, jak na to. Kdo umí vyřešit tento úkol? Jedna z mincí není koruna, ale druhá mince může být koruna? No já fakt nevím, jak se k tomu postavit. Pro mě je to 2 plus 1, ale možná se mýlím,“ ptala se na platformě TikTok.

Taková úloha je pro prvňáka přehnaná

Zveřejnila také ofocené zadání matematické úlohy, které zní: „Karel má dvě mince. Dohromady má 3 koruny. Jedna z mincí není koruna. Které mince má Karel? Nakreslete je.“ Na první pohled jde o triviální matematickou úlohu, která je možná jen trochu matoucí a kostrbatě formulovaná. Školákova matka ji vyřešila správně a zcela zbytečně za tím hledala víc. Správné řešení totiž skutečně je, že Karel má dvě mince, z nichž jedna má nominální hodnotu 2 koruny a druhá pak 1 korunu. Tedy celkem má 3 koruny.

@kamilus24 #matematyka #szkola #pracadomowa #madka #mama ♬ Write This Down – Instrumental – SoulChef

Pod videem se objevila spousta komentářů. Diskutující matematickou hádanku vypočítali a vysvětlili postup. Někteří ale měli za to, že pro prvňáka jde o složitý úkol. „Pro první třídu je to vlastně docela těžké, ale bez nadsázky. Jedna z mincí není koruna, ale ta druhá ano. To máte pravdu,“ napsala jedna z diskutujících. „To je úkol pro první třídu? To se mi zdá přehnané,“ komentoval příspěvek další z rodičů. DámskýDeník před časem informoval o tom, že existuje spousta fíglů, jak na obávanou matematiku vyzrát.

Nejlepší efekt přinášejí názorné pomůcky

Prvňáčci moc domácích úkolů nedostávají, takže by při jejich procvičování rodiče nemuseli být příliš vystresovaní. Podle ředitelky pražské Základní školy Na Smetance Hany Vítové je ale důležité si s dítětem k domácímu úkolu sednout, zeptat se ho, co má dělat, a případně mu pomoci s pochopením zadání i s jeho provedením. Názorná ukázka může školákům dost pomoci. „Nejlepší je nápodoba, pokud to jde. Když má dítě problémy třeba se sčítáním, kupte krabičku sirek a sčítejte společně sirky,“ vysvětlila ředitelka Lidovkám.

Co říkáte na matematickou hádanku pro první třídu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články