Tohle má být úkol pro prvňáčka? Rodiče z celého světa se ho snaží vyřešit a lámou si nad ním hlavu dlouhé hodiny

Internetem koluje obrázek matematické úlohy, která byla předložena žákům prvních tříd. Její řešení však dělá problém i dospělým lidem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý člověk měl ve škole oblíbené i neoblíbené předměty. Někteří mají raději přírodovědné obory, jiní naopak ty humanitní. Je pravdou, že se obsah vyučování v různých předmětech napříč světem liší, avšak jeden z nich je pro všechny stejný, a tím je matematika. To, že 1 + 1 rovná se 2, platí po celém světě. Pro mnoho lidí jsou matematické předměty jednoduché, pro některé však utrpení a nuda.

Matematika je pro život velmi důležitá

Matematika není jen o počítání a řešení různých úloh. Díky tomuto předmětu se člověk naučí trénovat svůj mozek, logicky uvažovat a umožňuje mu také získat analytické dovednosti. Po sociálních sítích sice kolují vtipy o tom, jak je někomu již 40 let a ještě nikdy nepoužil Pythagorovu větu v praxi. Přesto je ale na matematiku ve školách kladen velký důraz, je považována za jeden z hlavních předmětů.

Základní znalost matematiky by tedy měl ovládat každý člověk. Počítat se učí děti již od prvních tříd základních škol. Ze začátku je tak potřeba, aby svým ratolestem pomáhali rodiče. Ovšem někdy se objeví tak zapeklitá úloha, se kterou si neví rady ani zkušení a studovaní dospělí. Jedna taková byla poprvé sdílena v roce 2006. Autor tohoto příspěvku uvedl, že byl tento matematický úkol vytvořen v Singapuru pro děti ve věku 5 až 7 let, tedy prvňáčky. O této skutečnosti informoval třeba web TheSun.

Zda se jedná o překlep, není jasné

Tato matematická hádanka je známá jako součet menších kruhů, kde číslo ve čtyřech částech vnějšího kruhu se rovná součtu tří čísel v kruzích, které se dané části dotýkají. Kruhy mohou obsahovat čísla od jedné do devíti, z nichž každé lze použít pouze jedenkrát. Do obrazce je tedy nutné doplnit taková čísla, aby vše dávalo smysl. A i když tato úloha koluje internetem již spoustu let, dosud nikdo nepřišel s jejím finálním a jasným řešením. Jedná se o velmi zapeklitou hádanku; o takové podobné jsme už mimochodem na Dámském Deníku dříve psali.

úkol z matematiky i

Přestože se o vyřešení tohoto rébusu pokusilo již mnoho lidí, jejich výsledky se často lišily. Jak uvedl web GoodHouseKeeping, nejblíže se ke správnému řešení dostal matematik Gordon Burgin, který však nahradil číslo 2 číslem 20. Poté tedy prázdná pole obsahovala číslo 6, 1, 8 a 9. Takto dává úloha smysl, protože 6 + 3 + 1 = 10; 1 + 3 + 8 = 12; 9 + 3 + 8 = 20 a 6 + 3 + 9 = 18.

Nebo přijdete na jiné řešení? Zda se tedy jedná o překlep nebo neřešitelný příklad, k tomu se singapurské úřady nevyjádřily. Je ale jasné, že tato úloha rozhodně není vhodná pro žáky prvních tříd základních škol. Při pohledu na tuto úlohu se už začínám děsit toho, jak půjdou moje děti do školy. Připadá mi, že už jsem všechno z matematiky zapomněla, tak jsem sama zvědavá, jak nápomocná jim budu.

Jak byste tuto úlohu řešili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články