Markéta Pekarová Adamová patří mezi 3 nejvlivnější ženy Česka. „Jsem jako buldok,“ tvrdí o sobě

Političce Markétě Pekarové Adamové se v prestižním hodnocení magazínu Forbes podařilo dostat mezi tři nejvíce vlivné ženy České republiky. Konkrétně jí patří 3. příčka.

Markéta Pekarová Adamová i Zdroj fotografie: Jindřich Nosek / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Úspěšná politička se do čelních pozic letos dostala poprvé, minulý rok jí patřila 15. příčka. Žebříček nejvlivnějších žen složil magazín tento rok již po dvanácté a vyšel v červnovém vydání. Letos se v něm objevilo 195 jmen, z toho 25 jmen úplně nových. Jde o největší počet vlivných žen ze všech ročníků vůbec, které pracují v oblastech od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor.

První místa obsadily miliardářka a eurokomisařka

V letošním žebříčku patří první pozice Renátě Kellnerové, vdově po zesnulém podnikateli Petru Kellnerovi, která je též sama úspěšnou podnikatelkou. V současné době je většinovou majitelkou akciové společnosti PPF moravskoslezský investiční fond. S majetkem v hodnotě cca 16,3 miliardy amerických dolarů (přes 372 miliard Kč) je suverénně nejbohatším člověkem v České republice a 12. nejbohatší ženou na světě, jak uvádí magazín Forbes.

Druhé místo obsadila Věra Jourová, zkušená politička a podnikatelka. Svou úspěšnou kariéru korunovala v roce 2019, kdy se stala místopředsedkyní Evropské komise. V rámci Evropské komise je to vůbec poprvé, kdy Česká republika získala takto vysoký post. Jourová je na své pozici zodpovědná za kontrolu dodržování hodnot Evropské unie a za transparentnost.

Pekarová Adamová vzbuzuje kontroverze

Třetí místo patří již zmíněné Markétě Pekarové Adamové, která má i přes svůj mladý věk (38 let) za sebou bohaté politické zkušenosti. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a předsedkyně strany TOP 09 je příkladem mladé a ambiciózní političky, která si jde za svými cíli. Je známá také různými výroky, nejznámější z nich je, že lidé by si v době zdražování energií měli obléct další svetr. Tento výrok byl mnohými kritizován a zesměšňován, přesto si za ním politička stojí i dnes.

„Toho nelituju, stojím si za tím. Já jsem se do téhle funkce nenarodila. Prošla jsem nemalým úsilím, abych vystudovala vysokou školu, a vůbec nezlehčuji situaci lidí, kteří jsou v nouzi, ale považuji za důležité si uvědomit, že je potřeba ve chvíli, kdy stát nemůže garantovat všem životní úroveň, se uskromňovat. Já jsem k tomu byla vychovaná – si vzít svetr a nepouštět teplo z oken,“ vysvětlila Pekarová Adamová svá slova. V době svého vyjádření však vzbudila lavinu kritiky, posměšků i pobouření a mnozí jí tento citát stále připomínají.

Pekarová Adamová skončila minulý rok v žebříčku na patnáctém místě. „Před pár týdny absolvovala ostře sledovanou cestu na Tchaj-wan, kam ji doprovodila delegace sto padesáti českých podnikatelů a podnikatelek. Je také vlivným hlasem hájícím práva žen v politice i mimo ni,“ popsal ji Forbes. „Jsem jako buldok,“ přiznala sama Pekarová Adamová v dřívějším rozhovoru pro Forbes. Je také známou podporovatelkou současného prezidenta České republiky Petra Pavla, za kterým plně stála i v době jeho kandidatury.

Jaký máte názor na zveřejněný žebříček magazínu Forbes?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články