Manželka zesnulého Karla Svobody († 68) cítí vůči synovi dluh: Nechala si utéct důležité roky jeho života

Když se legendární hudební skladatel zastřelil, jeho manželku to zdrtilo. Zavřela se v domě a odřízla se od okolního světa. Obávala se, že může ztratit i svého malého syna.

Vendula Svobodová Pizingerová i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Život se příliš nemazlil se zakladatelkou nadace Kapka naděje Vendulou Svobodovou Pizingerovou (51). S malou dcerkou Klárkou trávila víc času po nemocnicích než doma. Boji se zákeřnou leukémií nakonec holčička podlehla, když jí bylo čtyři a půl roku. Po boku měla zdrcená matka svého tehdejšího manžela Karla Svobodu († 68), proslulého hudebního skladatele. Oba nesli ztrátu milované dcery velmi těžce. Sedm let po její smrti si vzal život i fenomenální skladatel.

Plakat začala až roky po smrti skladatele

Od smrti autora hitů Karla Gotta i dalších pěveckých hvězd, kterého dlouhá léta sužovaly deprese, uplynulo už šestnáct let. Proč se rozhodl zastřelit se na zahradě svého domu, je pro spoustu lidí stále záhadou. Přestože Vendula věděla, že její manžel není psychicky v pořádku, nebylo v jejích silách pomoct mu. „Přišel za námi s Kubou do kuchyně, pistoli si strčil do pusy a začal nám názorně s podivným výrazem v očích ukazovat, co taky může udělat…“ vylíčila Pizingerová v knize Téma na román jednu z děsivých scén, které se v jejich domácnosti odehrály.

Sebevražda manžela s ní otřásla stejně silně jako úmrtí malé dcerky. Nedokázala pořádně fungovat ani jako matka syna Jakuba (18), kterému byl tehdy rok a půl. „Některé situace si vůbec nevybavuju, mám je v mlze, fungovala jsem jako stroj. Brečet jsem například začala až tři roky poté, co Karel zemřel,“ cituje Pizingerovou Blesk. Překvapivá tragická smrt Svobody spustila mediální šílenství. U domu ve dne v noci stepovali fotografové.

Vůči synovi cítí jeho matka obrovský dluh

Vdova po skladateli se bála vycházet ven. „Byla jsem pořád zavřená doma. Pamatuji si, jak jsem seděla na gauči, na sobě starý, vytahaný svetr s dírou na rukávu, která se pořád zvětšovala, protože jsem do ní ve stresu nonstop dloubala. Takhle vypadaly moje dny. Bála jsem se, že o syna přijdu, že mi ho vezmou,“ svěřila se Pizingerová serveru. Do toho všeho se dočítala v novinách, že malý syn pláče, když si ho vezme, a raději je s chůvou. Byla na dně. I po letech má Pizingerová vůči synovi výčitky.

Vendula Pizingerová se synem Jakubem Svobodou iZdroj fotografie: Nextfoto

Po svém otci Jakub zdědil stoprocentní hudební sluch, ale k muzice si zatím nenašel žádný vztah. Na svého tátu si vlastně ani nepamatuje, protože byl moc malý, když zemřel. „Nikdy ho vlastně nepoznal. Kuba si ani neuvědomuje, že táta byl člověk z masa a kostí, nezažil ho, jen o něm slyšel,“ řekla serveru vdova po skladateli. Z Jakuba je už teenager a na svého otce se vyptává stále víc. Důležité roky jeho dětství ale Pizingerová promeškala. „Cítím vůči němu obrovský dluh. V roce a půl přišel nejen o tátu, ale na pár let i o mámu, hrozně to celé odnesl,“ posteskla si Pizingerová.

Co si myslíte o výčitkách, které matka vůči synovi cítí?

Zdroj: Blesk
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články