Manželé našli na půdě dojemný dopis, který napsal britský král Karel III. své babičce

Ohromné překvapení zažili manželé, když na půdě svého domu našli dopis podepsaný současným králem Británie Karlem III.

princ Charles i Zdroj fotografie: Dan Marsh / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Takřka každý dům ukrývá na své půdě po svých předcích lecjaké poklady a tajemství. Jen málokdo však může říci, že by vlastnil dopis od současného krále Británie. To se stalo manželům z města Stratford nad Avonou, kteří si přáli zůstat v anonymitě kvůli záměru dát cenné předměty do aukce. Při prohlížení půdního podkroví objevili krabici, v níž se ukrývaly hotové poklady. Mezi jinými též dopis s hlavičkou Buckinghamského paláce. Datovaný je 15. března 1955. Autorovi, současnému králi Karlovi III., tak v době jeho vzniku bylo pouhých 6 let.

Charlesova první psaná slova

Adresovaný je jeho královské babičce Alžbětě, přezdívané též Královna matka, v době, kdy byla nemocná. V dopise doslova stojí: „Babi, je mi líto, že jsi nemocná. Doufám, že ti bude brzy lépe.“ Na zadní stranu dopisu připojil tehdy ještě princ Charles slova „spoustu lásky od Charlese“ a vyzdobil ji barevnými malůvkami a křížky, což je v anglicky hovořících zemích zkratka pro polibek. Celý dopis působí velice dojemně, protože je z něj cítit ještě nejistá ruka školáčka při prvních tazích perem.

Krabice s věcmi, kterou nálezce obdržel od své matky, patřila jeho dědečkovi, Rolandovi Stackdaleovi. Ten v 50. letech 20. století pracoval jako policejní seržant v královnině osobní ochranné jednotce a podílel se též i na zajištění bezpečí ostatních členů královské rodiny. Není známo, jak konkrétně se k tomuto dopisu dostal. Avšak bylo běžnou praxí, že členové královské rodiny rádi rozdávali drobné upomínkové předměty svým oddaným služebníkům, kterých si vážili.

Dědeček patřil mezi loajální služebníky

To, že Roland stoprocentně patřil mezi ně, dokládá též fakt, že po jeho smrti obdržela jeho manželka Audrey Stackdaleová řadu upřímných kondolencí, mimo jiné i od Williama Tallona, sluhy královny matky. Stálo v ní: „Je mi velice líto, že slyším o Vaší smutné ztrátě, a Vaše rodina má v této hrozné chvíli mou nejhlubší soustrast. Vždy jsem si Rona (nejlepšího a nejlaskavějšího seržanta, kterého jsme kdy měli) velice vážili, jen doufám, že jeho odchod byl klidný a že netrpěl.“

chlapec píše dopis iZdroj fotografie: Pixabay

V krabici se vzpomínkami byly dále nalezeny i další cenné předměty včetně pohlednic, menu královské večeře, pozvání na ples, poznámky podepsané královnou matkou a kopie královnina vánočního projevu z roku 1956. Jak však nálezce uvedl, největší hodnotu pro něj má zjištění, že si práce jeho dědečka a jeho charakteru celá královská rodina nesmírně vážila.

Jaký neobvyklý předmět jste po svých předcích našli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články