Únosce letadla, nouzové přistání, nečekaný porod? Skutečné příběhy, kdy letušky obětovaly za záchranu pasažérů svůj vlastní život

Letušky nejsou jen těmi, kdo vám nalévá šampaňské a rozdává úsměvy. Jde o zaměstnance, kteří plní nejdůležitější bezpečnostní funkce a prochází mnoha školeními.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezinárodní organizace pro civilní letectví stanovuje standard pro znalosti letušek globálně a vyžaduje, aby posádka letadla každoročně prokázala své schopnosti. Letušky musí ukázat, že v případě potřeby dokáží bojovat s požárem, poskytnout cestujícím první pomoc a další schopnosti. Musí například i vědět, co dělat při případném nouzovém přistání na vodě.  

Zásluhy mají nejen piloti 

Kapitán Chesley Sullenberger z letu 1549 společnosti US Airways byl v Hudsonu zaslouženě pochválen za nouzové přistání. Nikdo při něm totiž nezemřel. Nebyla to však jen jeho zásluha. Letuška Doreen Welshová musela bojovat s vodou, aby vyvedla cestující ven ze své sekce. Rychle přemýšlela a pak jim poradila, ať přeskočí sedadla, aby se dostali do přední části letadla. Za zajištění cestujících tedy nebyl zodpovědný jen pilot, ale také přítomné letušky. Bez nich by to nešlo.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Statečnost a odhodlání prokázaly také letušky při nouzovém přistání v San Franciscu. Po hořícím letadle musely běhat s noži v ruce, aby vyprostily pasažéry z bezpečnostních pásů. Právě tím jim dost možná zachránily život. Své nasazení a smysl pro bezpečnost ukázaly také letušky během letu Etihad 460, když se několikrát spustily požární hlásiče. Posádka kvůli tomu hlídala každou toaletu a sledovala také přístup cestujících. Bylo vidět, že bezpečnost je pro ně na prvním místě.  

Zemřela, protože chtěla zachránit pasažéra 

Někdy bohužel letušky ve službě položí svůj život za záchranu druhých. Bylo tomu tak například v roce 1968 během letu z Heathrow do Sydney. Letadlu po vzletu vzplanul motor, a proto letadlo muselo nouzově přistát. Letušku Barbaru Harrison našli záchranáři vedle postarší postižené ženy, jež se snažila pomoci. Za to byla posmrtně vyznamenána Georgovým křížem. Jde o největší britské ocenění za statečnost pro civilní osoby.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na jednom z letů musila zasáhnout i letuška Denise Hickson. Ta se pokusila zastavit únosce, jenž na ni zaútočil nožem. Podobně se zachovala Pan Am Neerja Bhanot, která před únoscem letadla uchránila tři děti. Skrývala pasy pasažérů, zabránila vyčlenění národností, a navíc zajistila evakuaci cestujících. Santizo Arriola přesvědčila únosce, aby propustil všech 159 cestujících a jako rukojmí si nechal jen posádku. Carol Miller naopak dokázala v letadle přivést na svět dítě a udržet ho naživu.  

Zdroj: Forbes

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články