Patří mezi nejmocnější ženy světa. Bezesporu jde o nejpůvabnější královnu na světě, její skutečný věk neuhádnete

Jordánská královna, celým jménem Ranija al-Jasín, představuje optimistickou tvář budoucnosti Blízkého východu. Poznejte tuto neobyčejnou ženu a její zajímavé názory.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Media Center Queen Rania
                   

Jordánská královna Rania se stala středem pozornosti poté, co se v roce 1993 vdala za prince Abdullaha. Známou se stala díky své filantropické práci, která je zaměřená hlavně na zlepšení školního vzdělávacího systému v zemi a podporuje posílení postavení žen.

Rania byla naprosto okouzlena Západem

O tom svědčí i to, jaké množství rozhovorů s ní bylo natočeno, například i půlhodinové vystoupení u Oprah Winfrey. V roce 2005 byla časopisem Harpers and Queen vyhlášena třetí nejkrásnější ženou na světě a není se čemu divit. Schválně, kolik byste jí tipli let? Narodila se 31. srpna 1970, což znamená, že dnes jí je neuvěřitelných 51 let.

Ale její schopnosti se rozhodně neomezují jen na to vypadat o dvacet let mladší, než ve skutečnosti je. Například časopis Forbes ji řadí mezi 81 nejmocnějších žen světa, a to také právem. Rania se snaží napravit mylné představy, které na Západě kolují o arabském světě.

Kvůli poselství opustila práci u nadnárodní společnosti

Musela tak učinit, jelikož se provdala za muže, jež byl součástí monarchie, která vládne Jordánsku posledních 60 let. A je třeba říci, že to je vláda železnou rukou. Rania se snaží dosáhnout svobody slova a stejný práv. Není to ovšem tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Například pod správou jejího manžela Abdulláha II jsou záznamy, které zachycují obvinění z mučení podezřelých z terorismu, tvrdé zákony omezující veřejný nesouhlas a zatýkání bez možnosti soudu.

Toto všechno se v zemi i v dnešním vyspělém světě bohužel děje. A je to mnohem horší, než by se mohlo zdát. Jordánsko má například největší výskyt vražd provedených ze cti. Co to znamená? Pokud se ženy účastní předmanželského sexu v jakékoliv formě, jsou zabity mužskými členy rodiny. Rania ovšem před problémy neschovává hlavu do písku a veřejně o nich mluví.

Zavedla diskuzi s mladými lidmi

Ví, že situace mezi lidmi z problémových míst, jako je Irák, a Západem začíná být neúnosná a nebezpečná. „Věřím, že pokud budoucí generace vyroste slepě v nenávisti, dojde to do velmi nebezpečného bodu,“ nechala se slyšet. Nedávno zahájila online diskuzi prostřednictvím sociální sítě YouTube, kde diváky žádala, aby jí zaslali své představy o islámu a arabském světě. Ona je následně všechny rozebírá a diskutuje o nich.

„Když jsem na Západě, lidé se mě často ptají, proč je Arabové nenávidí. Mnohdy zde v Arabském světě slyším velmi negativní komentáře na Západní svět. Rostoucí napětí mezi oběma stranami začíná být nebezpečné, to nemůže nikdo popřít.“ Čtyřnásobná matka se dále svěřila, že mladým lidem by dle jejího názoru mělo být umožněno zapojit se do politického procesu. Myslí si, že mají co nabídnout, přeci jen jsou budoucností světa. Stará se snad ve všech směrech o to, aby dokázala svět změnit k lepšímu.

Zdroj: CNN

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články