Královské porody v komnatách Buckinghamského paláce byly obestřené tajemstvím. O drsných metodách se nemluvilo

Na veřejnost se dostaly citlivé informace o tom, jak přišli na svět potomci nedávno zesnulé britské královny. U tří dětí to bylo s pomocí dost kontroverzní metody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Porody v britské královské rodině a vše kolem nich jsou svázány mnoha tradicemi. Jednou z nich je například to, že se pohlaví dítěte drží pod pokličkou až do okamžiku porodu. Jsou ale také zahaleny jistou dávkou tajemství. V případě čtyřnásobné matky, osminásobné babičky a dvanáctinásobné prababičky královny Alžběty II., která nedávno zesnula, tomu nebylo jinak. Všechny své potomky porodila v komnatách Buckinghamského paláce stejně jako královna Viktorie.

Buckinghamský palác se změní v nemocnici

Přestože u všech porodů asistovali špičkoví lékaři a zdravotnický personál, ne všechny proběhly hladce. Své těhotenství královna Alžběta II. dokonce tajila a pouze oznámila, že se nebude několik měsíců zúčastňovat veřejného života. V podstatě se na téměř celou dobu těhotenství zavřela v paláci, kde jí byla poskytnuta zvláštní péče a také ochrana. Vše kolem královských porodů bylo tabu, o kterém se nemluvilo. Ovšem až do nedávna.

I tyto citlivé a intimní informace se nakonec nejrůznějšími cestami dostaly na veřejnost. Třeba to, že s blížícím se porodem se část paláce proměnila v nemocniční oddělení. Ale ani to nezaručilo, že narození dítěte proběhne bez komplikací. Tři z dětí královny a prince Philipa se narodily poněkud kontroverzní metodou, která je nebezpečná a v současnosti se neprovádí. Prvorozený potomek zase na svět přišel s pomocí v té době nepopulárního císařského řezu.

Porod prvorozeného syna trval 24 hodin

Když bylo královně 22 let, narodil se její první syn Charles. Porod trval více než 24 hodin a vyskytly se během něj nepředvídané problémy. Život miminka byl v ohrožení, a tak se lékaři rozhodli pro císařský řez. V té době nešlo o oblíbenou metodu. Princ Philip tehdy hrál squash se svou sekretářkou. Když se dozvěděl, že je otcem, přinesl své ženě kytici rudých růží a karafiátů. Těsně před narozením Charlese v roce 1948 skončila tradice, že u všech královských porodů musí být svědek.

Zveřejnil(a) The Royal Family dne Pátek 16. září 2022

Další tři děti nedávno zesnulé britské panovnice, Anna, Andrew a Edward, se měly narodit diskutabilní metodou „twilight sleep“ neboli soumrakového spánku. Spočívá v tom, že ženě jsou zavedeny do porodních cest takzvané vysoké kleště a jsou jí podávány silné léky proti bolesti. Nejčastěji šlo o kombinaci morfinu a skopolaminu, které rodičku uvedly do polovědomého stavu. Zákrok byl bolestivý a docházelo k vážným zraněním i úmrtím.

Poprvé se porodu mohl účastnit otec

Královské porody bývaly v minulosti striktně ženskou záležitostí. Otcové neměli do místnosti, kde žena rodila, přístup. Vše se ale změnilo, když královna Alžběta II. rodila své poslední dítě Edwarda. Bylo jí tehdy 37 let a v dámském časopise se dočetla o důležitosti přítomnosti otce u porodu. Na tehdejší dobu se tedy rozhodla pro nevídanou a průkopnickou věc. Princ Philip se tak stal prvním královským otcem, který byl svědkem narození svého dítěte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zajímavou tradicí, která se váže k příchodu nového potomka do královské rodiny, je také oznamování jeho narození. Sice jde o neoficiální povinnost, přesto se praktikuje i v současnosti. Jakmile se miminko narodí, vypálí na znamení respektu a uvítání potomka do královské rodiny děla na Tower Bridge 62 ran a dalších 41 ran zazní v Green Parku poblíž Buckinghamského paláce. Na významných místech se pak rozzáří v případě chlapce modré a dívky růžové nápisy „Je to chlapec“ nebo „Je to dívka“.

Co říkáte na tradice královských porodů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články