Královna Alžběta II. věděla, že se její čas krátí. Přítel prince Filipa odhalil pravdu o posledních dnech před smrtí

Nejdéle vládnoucí žena světové historie až do konce svého života sršela energií. Zajímala se o dění v zahraničí, na britské politické scéně i o formu svého koně před dostihem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rychlostí blesku obletěla 8. září celý svět zpráva o smrti britské panovnice, která stála v čele monarchie přes 70 let. Do posledních dní svého života si šestadevadesátiletá královna Alžběta II. udržovala pozitivní mysl, byla veselá a vstřícná. Podle autora nejnovější knihy o životě panovnice Gylese Brandretha, který byl také blízkým přítelem prince Filipa, to tvrdí to lidé, kteří se s panovnicí měli možnost setkat jen několik dní před tím, než zemřela.

Poutavě vyprávěla o dětství

Úryvky z životopisné knihy Elizabeth: An Intimate Portrait, která se na pulty obchodů dostane až 8. prosince, zveřejnila britská média. Mapují poslední dny panovnice. Královský důvěrník v ní popisuje setkání s reverendem Iainem Greenshieldsem, které se uskutečnilo 3. září. Kázal ve farním kostele v Balmoralu a poté s královnou poobědval. Vzpomínala prý na dětství, mluvila o svých koních a vyjádřila smutek nad dramatickou situací na Ukrajině.

Podle duchovního byla královna ve fantastické formě. „Byla tak živá a její vyprávění bylo velmi poutavé,“ řekl reverend. O dva dny později s panovnicí mluvil trenér dostihových koní  Clive Cox. Zajímala se o vyhlídky svého dvouletého koně jménem Love Affairs, který se chystal na závod v Goodwoodu. „Povídali jsme si o tom, v jaké kondici kůň je, jak dostih může dopadnout a o dalších věcech. Byla ostrá jako břitva,“ popisuje dojmy z konverzace s Jejím Veličenstvem trenér.

Spekuluje se, že trpěla vážnou nemocí

Jedním z lidí, kteří měli možnost se s panovnicí ještě setkat, byl dosluhující britský premiér Boris Johnson, který na svůj post rezignoval. „Nemohla být laskavější, soucitnější a povzbudivější. Navíc oplývala svým osobitým humorem a moudrostí,“ uvedl po schůzce 6. září. Všechno se ale změnilo hned následující den. Svět obletěly fotografie ze zámku Balmoral, na kterých královna nevypadala dobře. V 96 letech byla velmi křehká, hubenější a pozornost médií upoutala velká modřina na ruce.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený The Royal Family (@theroyalfamily)

Buckinghamský palác vydal 8. září ve 12:32 prohlášení, ve kterém uvedl, že lékaři mají obavy o zdraví královny Alžběty II. V knize Brandreth píše, že vycítil, že panovnice odchází. „Pravdou je, že Její Veličenstvo vždy vědělo, že její zbývající čas je velmi omezený. Přijala to se vší grácií, jakou by člověk očekával. Řekla mi, že ničeho nelituje,“ uvedl. Podle něj se proslýchá, že královna měla rakovinu kostní dřeně. Alžběta II. zemřela 8. září odpoledne obklopena svými nejbližšími na zámku Balmoral. Podle lékařů zemřela na stáří.

Co říkáte na vitalitu královny v posledních dnech života?

Zdroj: Popularne
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články