Za 9500 Kč koupil starou garáž plnou harampádí. Tehdy ještě netušil, že předměty uvnitř mají hodnotu 1 600 000 Kč

Novopečený majitel nevelkého skladovacího prostoru byl šokovaný, když si začal prohlížet jeho obsah. Byl totiž napěchovaný prakticky novými značkovými věcmi.

Bazar oblečení i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Neuvěřitelnou kliku měl při nedávné dražbě opuštěné skladovací kóje sedmatřicetiletý Wade Venture z Portlandu v americkém státě Oregon. Aniž by alespoň zdánlivě tušil, co se v potemnělé místnosti ukrývá, rozhodl se zariskovat a přihazovat v dražbě. Nakonec kóji získal v přepočtu za asi 9500 Kč. Když si novopečený majitel konečně mohl prohlédnout, co vlastně získal, nemohl uvěřit vlastním očím.

V podstatě vydražil zajíce v pytli

Veřejné aukce skladovacích kójí jsou podle serveru DailyStar dost populární. Dostanou se tam ty, o které jejich majitelé delší čas nejeví zájem a ani po urgencích neplatí nájem. Zájemci si jednotlivé sklady před samotnou dražbou mohou prohlédnout pouze ode dveří nebo dokonce jen na fotografiích. Takže si v podstatě kupují zajíce v pytli. Nový majitel následně musí místnost vyklidit a obsah si může nechat.

Riskantní koupě kójí naslepo jsou pro některé nakupující nevšedním koníčkem, pro jiné zase slušným zdrojem obživy. Přestože skupování uskladněného harampádí se na první pohled nemusí jevit jako lukrativní činnost, pokud má člověk načerpané zkušenosti a trochu štěstí, může pořádně vydělat nemalé peníze. Venture skupuje opuštěné kóje dlouhodobě a podle svých slov jich získal až pět stovek. Tu, která ukrývala poklad, viděl před aukcí jen na fotkách.

Hodnota věcí se vyšplhala k 1,6 milionu korun

Přestože se muž z Portlandu dá považovat ve svém oboru za ostříleného matadora, na konci března se mu podařil nevídaný husarský kousek, kterému nemohl uvěřit ani on sám. Jeho právě zakoupená kóje byla totiž napěchovaná značkovým dámským oblečením, kabelkami, botami a dalšími cennostmi. „Většinou uvnitř bývají věci z domácnosti nebo různé harampádí,“ řekl šťastný dražitel webu NewYorkPost. Původně se cena 9500 Kč, kterou Venture za sklad zaplatil, zdála být pěkně vysoká.

Risk se ale nakonec vyplatil. Celková hodnota věcí, jež v kóji našel, se vyšplhala na bombastických 70 tisíc dolarů, což je v přepočtu více než 1,6 milionu korun. „Většinou nacházím tak 30 procent nových věcí a zbylých 70 je použitých, ale tady bylo všechno prakticky úplně nové. Ty věci měly i visačky,“ uvedl Venture s tím, že napočítal jen 400 párů bot od renomovaných značek, jako je třeba Gucci nebo Coach. Proč o kóji se svými věcmi majitelka nejevila zájem, není zřejmé, existuje možnost, že zemřela.

Co říkáte na obsah kóje, kterou muž vydražil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články