Dušičky jsou svátkem, který má velmi zvláštní atmosféru. Jakési tajemno jim dodává i lesk malých světýlek od hořících svíček, které lidé zapalují na hrobech svých blízkých.
Začátek listopadu patří vzpomínání na zesnulé blízké a přátele. Lidé na Dušičky navštěvují hřbitovy, rozjímají a na hroby pokládají květiny nebo věnce a zapalují svíčky, které mají symbolizovat víru ve věčný život. Přestože jde původně o křesťanskou tradici, 2. listopadu navštěvují hroby i nevěřící, jak napsal Dámský Deník. Při výběru svíček a lucerniček se lidé orientují nejčastěji podle vzhledu a ceny. Podle kněze Janusze Chyły z polské Chojnice by se ale některé neměly na hroby vůbec dávat.
Hřbitovní svíčky by neměly mít náboženské symboly
Spousta Čechů se před Dušičkami předzásobuje svíčkami, protože je obchody zařazují do slevových akcí. Vědí, že kupovat je přímo na hřbitovech nevyjde úplně nejlevněji. Navzdory slevám však tento sortiment meziročně zdražil. Svíčky i živé květinové dekorace ve slevách letos podle ČTK zdražily v průměru o 11 %. Například svíčka v plastovém obalu se dá pořídit za zhruba 15,7 koruny, což je o 8 % více než loni, a svíčka ve skle podražila oproti loňsku o 19 % na zhruba 40,9 koruny.
Obchody před Dušičkami nabízejí nepřeberné množství svíček a lucerniček za akční ceny. Lidé, kteří chodí zavzpomínat na hřbitovy, se při výběru nejčastěji řídí vzhledem, materiálem, výdrží a cenou. Podle duchovního by ale měli mít na paměti ještě jedno kritérium. „Domnívám se, že svíčky, které klademe na hroby, by neměly obsahovat náboženské symboly, protože po použití končí v odpadcích,“ uvedl kněz Janusz Chyła na svém twitterovém profilu.
Všechno nakonec skončí v odpadkovém koši
Prohlášení duchovního ale pobouřilo uživatele internetu. Někteří mají pocit, že kněz přehání, protože v odpadcích končí i mnoho jiných náboženských předmětů. „Abyste se nebál, že náboženské symboly po použití skončí v koši, musel byste se jich v 99 procentech vzdát,“ napsal jeden z diskutujících. „Náboženské symboly jsou na smutečních šerpách, věncích i na špercích, obrázcích a v časopisech, které končí v odpadkových koších. Jak jinak to zlikvidovat?“ rozohnil se jiný. „Všechno nakonec skončí v koši. Nic na zemi není věčné a někdo, kdo se vydává za kněze, by to měl vědět,“ uvedl další.
Uważam, że znicze, które stawiamy na grobach, nie powinny zawierać symboli religijnych, ponieważ po zużyciu trafiają na śmietnik.
— ks. Janusz Chyła 🇵🇱 (@Janusz1967) October 29, 2022
Dušičky mají dlouhou tradici, stejně jako svíčky, které svátek doprovázejí. Už staří Keltové věřili, že v noci z 31. října na 1. listopad se duše zemřelých vracejí na zemský povrch, aby se mohly setkat s živými. Na cestu jim svítili lucernami vyrobenými z řepy. Křesťanská církev se za duše zemřelých modlila, ale jako svátek zavedl Památku zesnulých opat Odilo z vlivného kláštera v Cluny v roce 998. Podle Novinek svátek připadl na 2. listopad, tedy den po svátku Všech svatých, který se oficiálně slaví od roku 835.