Juchelka nastínil způsob, jak dosáhnout vyšší valorizace důchodů

Juchelka nastínil způsob, jak dosáhnout vyšší valorizace důchodů

Ministr práce Aleš Juchelka připustil, že nárůst penzí o zhruba 300 korun měsíčně je málo. Zákon přitom už dnes nabízí cestu, jak přidat víc.

i Foto: NextFoto
                   

Když Juchelka v březnu v České televizi mluvil o lednové valorizaci důchodů pro rok 2027, vyslovil číslo, které mezi seniory nadšení nevzbudilo, přibližně 300 korun měsíčně v průměru. Zároveň ale naznačil, že koalice bude hledat způsob, jak výsledek vylepšit. Rýsují se dvě cesty a obě stojí za rozebrání, protože jedna závisí na cenách v obchodech a druhá na politické vůli. Ani jedna zatím není jistá.

Co říká zákon a odkud se bere těch 300 korun

Řádná valorizace důchodů se v Česku počítá z inflace za takzvané rozhodné období, od července předchozího roku do června roku, v němž se valorizace stanovuje. Pro leden 2027 tedy rozhoduje cenový vývoj od července 2025 do června 2026. K tomu zákon přičítá třetinu růstu reálných mezd, ovšem jen pokud příslušný koeficient překročí hodnotu 1. Po propadu reálných mezd v letech 2022 a 2023 se tento koeficient stále nevzpamatoval natolik, aby do výpočtu vstoupil. Výsledek? Valorizace kopíruje v podstatě jen inflaci. A ta je nízká: ČSÚ za únor 2026 naměřil 1,4 %, za březen 1,9 %. Zimní prognóza ČNB pro celý rok 2026 počítá s 1,6 %. Odtud těch tři sta korun.

Dvě cesty k vyšší valorizaci

Automatická cesta přes inflaci. Pokud by v dubnu až červnu 2026 ceny výrazněji zrychlily, třeba kvůli energiím nebo potravinám, rozhodné období by skončilo s vyšším číslem a valorizace by narostla sama od sebe. Jenže to znamená, že důchodci nejdřív zaplatí víc v obchodě a teprve od ledna 2027 dostanou kompenzaci. Vyšší inflace není pro seniora dobrá zpráva. Je to jen mechanismus, který zpětně dorovnává škodu.

Politická cesta přes dorovnání. Zákon o důchodovém pojištění v § 67 odst. 7 umožňuje vládě zvýšit lednovou valorizaci nad automatický výsledek, a to až na 2,7 % průměrného starobního důchodu. Při průměrné starobní penzi 21 839 Kč z ledna 2026 by strop vycházel zhruba na 590 korun měsíčně. Není to oficiální odhad ministerstva, jde o redakční dopočet z platného zákona. Ale ukazuje, kam až by vláda mohla sáhnout, aniž by potřebovala jedinou novelu.

Pro srovnání: lednová valorizace 2026 přidala průměrně 668 korun. I kdyby vláda využila dorovnání naplno, výsledek pro rok 2027 by byl skromnější.

Proč nepomůže nový vzorec hned

MPSV na svém webu k důchodové reformě uvádí, že od 1. ledna 2027 má platit nový valorizační vzorec: místo třetiny růstu reálných mezd se bude započítávat polovina. Zní to jako zásadní zlepšení. Háček je v tom, že formální účinnost neznamená okamžitý efekt na výplatní pásce. Dokud koeficient reálných mezd zůstává pod jedničkou, ani polovina z nuly nic nepřidá. Juchelka to v ČT řekl otevřeně: kvůli předchozímu propadu se rychlejší růst penzí díky novému vzorci projeví zřejmě až kolem roku 2029.

Co z toho plyne pro důchodce

Závazná částka valorizace pro leden 2027 bude známa až po zveřejnění červnových inflačních dat. Vláda ji musí stanovit nařízením nejpozději do 30. září 2026, loni MPSV parametry oznámilo 12. září. Do té doby jsou všechna čísla, včetně Juchelkových 300 korun, pracovní scénáře.

Krátkodobě je pro seniory důležitější sledovat, zda kabinet sáhne po zákonném dorovnání, než čekat na nový valorizační vzorec. Ten je investice do budoucna. Lednová výplata 2027 se rozhodne jinde, buď v cenových statistikách, nebo u jednacího stolu koalice.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články