Jitka Zelenková nedávno oslavila 73. narozeniny: Pravou lásku zažila jen se Štaidlem, ale není na to pyšná

Nikdy se nevdala, osudovým mužem se pro ni stal Ladislav Štaidl. Randili spolu jedenáct let, pak je rozdělila Iveta Bartošová.

Jitka Zelenková i Zdroj fotografie: Uživatel Lukassap / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Usměvavá a vždy pozitivně naladěná. To jsou slova, která charakterizují českou zpěvačku Jitku Zelenkovou. Opálené a kudrnaté dámě by málokdo hádal 70. let, přesto nedávno oslavila dokonce 73. narozeniny. Ač byla ve své době považována za sexsymbol a muži po ní šíleli, nikdy se nevdala. Hluboce zamilovaná byla jen do jednoho muže, a to do hudebního skladatele Ladislava Štaidla. Jeho kniha odtajnila, jak svou lásku ve své době prožívali.

Majitelka sametového hlasu

Jitčina kariéra zpěvačky byla a je stále velice úspěšná. Ve svém repertoáru má převážně balady, swingové a jazzové písně a šansony. Téměř 14 let vystupovala jako vokalistka a sólistka v orchestru Ladislava Štaidla. Kromě sólových hitů a písní světových melodií s českými texty má na kontě také řadu populárních duetů, nejčastěji s Karlem Gottem.

V soukromém životě se Jitka nikdy nevdala a neměla děti. Přesto prožila osudovou lásku, a to právě s Ladislavem Štaidlem. Jejich tajný poměr trval celých jedenáct let. Jenže Štaidl byl v té době ženatý, a Jitka si tak musela zvyknout na to, že pro něj bude vždy na druhé koleji. Také jí nedělalo dobře pomyšlení, že muže svého srdce „krade“ jiné ženě.

Zamilovala se až po uši

Pro Blesk.cz Jitka popisuje jejich vztah takto: „Byla to krásná láska, jakou už nikdy nezažiju! A možná, kdyby se to nestalo, tak bych ani nikdy nic tak silného neprožila. Bylo to jako z filmu. Moje láska ale nebyla posvěcená žádným štěstím, naopak byla na úkor jeho ženy. Nejsem na to vůbec pyšná. Ale co jsem měla dělat, když jsem byla šíleně zamilovaná?

Vypadá to, že vztah to byl hodně komplikovaný ze všech stran. Štaidl měl svou manželku, ale také nespočet dalších milenek, na něž Jitka šíleně žárlila. I ona měla vedle toho jiné muže, ovšem z její strany se jednalo spíše o to, aby Štaidla dopálila nebo přinutila k nějaké akci. Nic z toho se bohužel nestalo: „Vedle něj jsem taky měla ještě jiný chlapy, ale vždycky to byl jenom takový truc provázený výčitkami. Tyhle trucpodniky žádné ženě nedoporučuji, vždycky to hodně bolí,“ popsala Jitka.

Pro Štaidla osudovou ženou nikdy nebyla

Ladislav Štaidl bohužel na vztah s Jitkou pohlížel úplně jinou optikou než ona, jak prozrazuje ve své autobiografické knize Víno z hroznů, kterou před dvaceti lety vydal. Přesto k ní cítil velkou náklonnost: Zpívat a pracovat jako posedlá, u moře opalovat své pěkné tělo a milovat se s člověkem, který vyhoví jejímu náročnému vkusu, to jsou její tři základní životní poslání. To všechno dělá ráda, dobře, se zaujetím a nasazením.

Ačkoliv měl Štaidl k Zelenkové velké sympatie, bral ji jako povyražení a jeden z dalších úletů, jakými pro něj byly třeba Dara Rolins, Eva Pilarová nebo Zora Jandová. Jejich společné cesty se pak rozešly koncem 80. let, kdy se Štaidlem začala spolupracovat Iveta Bartošová, která se posléze stala jeho partnerkou. Jitka s ní odmítla vystupovat. Ze zmíněného trojlístku je na živu ale už jen Jitka. Zatímco Iveta Bartošová spáchala před devíti lety sebevraždu skokem pod vlak, Ladislav Štaidl zemřel v lednu 2021 na zdravotní komplikace spojené s onemocněním covid-19.

Jitka si však svého života stále užívá plnými doušky. Zdá se, jako kdyby zastavila proces stárnutí a s elánem sobě vlastním se těší na léto, které tolik miluje: „Těším se: na svoji milovanou Krétu, do Třeboně na kolo a k rybníku Svět, na letní vystoupení venku, na spoustu sluníčka, na vodu, koktejly na letních zahrádkách. Jeeeee, to bude nádhera! Krásné léto všem,“ napsala si na svůj instagramový profil.

Kterou píseň od Jitky Zelenkové máte nejraději?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články