Ostrovní stát Japonsko je pro Evropany atraktivní svou kulturou, životním stylem i stravovacími návyky. Těm jsou Japonci vděční za svůj mladistvý vzhled.
Japonsko, jehož název v originále zní „Nippon“, je ostrovním státem v Tichém oceáně. Skládá se z asi 6 900 ostrovů. I školák s povinnou docházkou určitě bude schopen vyjmenovat čtyři největší – Honšú, Šikoku, Kjúšú a Hokkaidó, které patří i mezi nejlidnatější. Japonsko má nejhustší osídlení na světě. Jeho kulturu do značné míry ovlivnila Čína, ale během éry Edo v letech 1603–1867 se Japonsko zavřelo před celým světem. Tím se mu podařilo vytvořit typickou japonskou kulturu.
V Japonsku si potrpí na tradice
Japonská kultura je starobylá, rozmanitá a odjakživa fascinovala ostatní národy. V této zemi se dodnes dodržují až úzkostlivě nejrůznější tradice, jež jsou spojené s obřady, rituály, oslavami, etiketou i obchodem. Ty se prolínají i do běžného života a japonského způsobu žití. V mnohém by nám mohli jít příkladem.
Japonská kultura stolování
Japonci nemají rádi jídlo za chůze. Zatímco v Evropě či v Americe je zvykem vzít si pokrm s sebou do ruky, když zrovna není na nic jiného čas, tak v Japonsku je toto velkou neznámou. Japonci u jídla vždy sedí, protože je pro ně posvátné. Pro konzumaci si proto vždy najdou čas a neodbývají se.
Japonská strava je zdravá
V Japonsku využívají zdravé metody vaření – zejména grilování a vaření v páře. Zároveň si často vaří doma, takže eliminují přísun nezdravých potravin. Japonci milují pití zeleného čaje, který má silné antioxidační účinky a přispívá k hubnutí. S chutí si dopřejí i mořské plody, jež jsou bohaté na živiny potřebné pro lidské tělo. Zdejší lidé se také nepřejídají.
V hlavní roli jsou fermentované potraviny. I díky tomu zůstávají Japonci zdravější a s mladistvým vzhledem. Milují kimči, jogurty, tempeh, miso polévku, dopřávají si kefír a kombuchu.
Fyzická aktivita je pro Japonce důležitá
V Japonsku lidé často chodí pěšky. Města jsou přeplněná, takže tímto způsobem snižují dopravní zácpu. Chůze zvyšuje fyzickou kondici a snižuje riziko onemocnění srdce. Všeobecně mají pozitivní vztah k pohybu. Čas tráví také v posilovnách, nebo chodí běhat.
Japonci si umějí udělat i radost
Když mají Japonci chuť na nějakou sladkou dobrůtku, dopřejí si ovocný dezert s rýží či sladkými fazolemi s nízkým obsahem cukru. Mají rádi sušenky ze zeleného čaje nebo dýňový koláč. Negativní účinky stresu na organismus se Japonci snaží snižovat vycházkami do přírody a pravidelným společenským setkáváním s přáteli. Děti se učí žít v harmonii s přírodou a budovat si k ní uctivý vztah.
Jak moc zajímavá vám připadá japonská kultura?