Skutečné důvody toho, proč zní hlas na videu jinak, než ho slyšíme ve své hlavě

Při poslechu vlastního hlasu zažívají lidé spíše negativní emoce. Nepříjemné pocity jsou v populaci dokonce běžné a existuje pro ně odborný termín: hlasová konfrontace.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Slyšeli jste někdy audio nahrávku vašeho hlasu a udivilo vás, jak zníte? Nebuďte rozpačití, protože v tom zdaleka nejste sami. Drtivá většina lidí je sama ze sebe zaskočená a nesvá. „Takto přece nezní můj hlas,“ říkají si, ale opak je pravdou. Člověk totiž při mluvě vnímá svůj vlastní hlas jinak, než jak ho slyší ostatní lidé. Není vůbec neobvyklé, že svůj hlas z nahrávky lidé dokonce považují za protivný a prostě se jim nelíbí.

Zvuk se do ucha dostává jinak

Důvod, proč se lidé nějak slyší a jinak je slyší okolí, je prostý. Hlas rozdílně rezonuje uvnitř hlavy a jiným způsobem zní zvenku. Když se lidé slyší z nahrávky, mívají nepříjemné pocity. Hlas na nahrávce se do mozku přenáší jinak než zvuk, který vzniká při mluvení. Při poslechu nahrávky vašeho hlasu se zvuk šíří vzduchem a dostává se do ucha. Zvuková energie rozkmitá ušní bubínek a malé ušní kůstky.

Zvukové vibrace se pak z kůstek přenášejí do hlemýždě v uchu, který stimuluje nervové axony, jež vysílají sluchový signál do mozku. Když však lidé mluví, zvuk hlasu se do vnitřního ucha dostává odlišným způsobem. Zatímco část hlasu se přenáší vzduchem, většina se šíří vnitřně přímo přes lebeční kosti. Jakmile při mluvení slyšíte svůj hlas, jde vlastně o kombinaci vnějšího i vnitřního zvuku.

Máte vyšší hlas, než si myslíte

Zajímavé je, že šíření zvuku uvnitř hlavy navíc zesiluje nižší frekvence, takže máte pocit, že tón vašeho hlasu je hlubší. Jste však na omylu, ve skutečnosti ho kolegové nebo rodina slyší jako mnohem vyšší. Paradoxně jsou tak lidé přesvědčeni, že mají hlubší a silný hlas, ale na nahrávce zní slabě a vysoko. Téměř každého člověka to zaskočí a přijde mu to nepochopitelné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Navíc se spoustě lidí vyšší a jiný hlas prostě nelíbí. „Náš hlas hraje obrovskou roli při utváření naší identity. Asi nikdo nemá rád, když si uvědomí, že ve skutečnosti není tím, za koho se považoval,říká psycholožka z univerzity v Essexu Silke Paulmannová. Pokud si myslíte, že váš hlas zní sexy jako alt Sharon Stone a ve skutečnosti zníte jako Nastěnka z Mrazíka, asi budete zklamaní.

Hlas prozradí více, než lidé chtějí

Nejde však jen o dojem, který ze svého hlasu máte. Má to mnohem hlubší souvislost. Podle studie psychologů Phila Holzemanna a Clyda Rouseye se rozčarování z vlastního hlasu na nahrávce dostaví i proto, že si uvědomíte, co všechno váš hlas sděluje. Odhaluje aspekty vaší osobnosti jako úzkost, nerozhodnost, smutek nebo hněv. Právě to je podle nich jedním z důvodů, proč se lidem jejich hlas na nahrávce nepozdává.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hlasová koordinace je velmi složitá a je nemožné, aby nad ní člověk neustále měl stoprocentní kontrolu. Jakmile se tedy uslyší na nahrávce, nemá z toho dobrý pocit. „Porovnáváme vlastní dojmy z hlasu s tím, jak nás musí sociálně hodnotit ostatní lidé. To vede k tomu, že mnoho lidí je rozrušeno nebo nespokojeno s tím, jak zní, protože vytvořené dojmy neodpovídají sociálním rysům, které chtějí prezentovat,“ dodává neurolog z McGillovy univerzity, Marc Pell.

Jaký pocit máte z nahrávky svého hlasu?

Zdroj: TheGuardian
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články