Nevěřili byste, jak moc se některá plemena psů v poslední době dokázala změnit. Takovéto změny u nich nastaly během posledních 100 let soužití s člověkem. O jaké změny se jedná?
Evoluce jde neustále dopředu. To platí pro zvířata i rostliny a psím plemenům se to samozřejmě nevyhýbá. Změny, které vznikají u psích plemen jsou větší než změny, které lze pozorovat u jiných živočichů. Hlavním důvodem je neustálé šlechtění jednotlivých plemen. Chovatelé upřednostňují jedince s některými vlastnostmi, povahovými rysy, vzhledem i zdravotním stavem. Na základě toho pak kříží takové jedince, kteří budou splňovat jejich očekávání. Méně oblíbené rysy pak na úkor toho mizí. U jakých plemen se projevily výrazné změny?
Baset
Obrovskou vývojovou změnou prošel baset. Dříve byl podstatně kratší, měl jiné vzhledové rysy a od toho se odrážel také lepší zdravotní stav. Možná vás překvapí informace, že dřívější baset měl oproti současnému basetovi poloviční uši. Dnešní baset trpí stejně jako jezevčík problémy s pateří, a to právě díky svému dlouhému trupu, kvůli kterému má baset příliš daleko přední a zadní nohy. Uši vláčí po zemi, má je obrovské a těžké. To zase zapříčiňuje náchylnost na ušní nemoci a záněty spojivek.
Německý ovčák
Německý ovčák je dalším plemenem, které se změnilo zejména vzhledem. K jeho novému vzhledu se ale vztahují nové zdravotní problémy, kterými se vyznačuje. Německý ovčák měl v dřívějších dobách poměrně atletickou postavu se zhruba 25 kg a byl schopný zdolávat vysoké překážky. Jeho chovatelé ovšem upřednostňovali těžší jedince, a to má dopad na jejich zdraví i pohybové schopnosti.
Německý ovčák dnes váží kolem 40 kg, jeho postava je mnohem více robustní a záda má posazená mnohem níže než přední část těla. To zapříčinilo vznik problémům s klouby a kyčlemi, které dnes německého ovčáka provázejí.
Bernardýn
Velkým vývojovým skokem prošlo také plemeno typické pro horské oblasti, které se ujalo u záchranářů. Bernardýna si většina z nás představí jako psa zachránce, brodícího se sněhem nesoucího sud rumu. Tento parťák v průběhu let zmohutněl a dostal huňatější kožich. Mezi jeho úhlavní nepřítele patří problémy s očima, dýcháním a očními víčky, které zarůstají chlupy.
Anglický buldok
I pes zvaný anglický buldok prošel velkou změnou, zejména co se týká vzhledu. Dříve to byl hubený jedinec s dlouhým ocasem, takový drobnější dnešní buldok. Postupem času ale nabral na hmotnosti a stal se z něho pes s mnoha zdravotními problémy. Oproti dřívějším dobám se tento pes velmi snadno a rychle přehřeje, trpí problémy s termoregulací, díky zploštělému nosu se mu nevyhýbají ani problémy spojené s dýchacími cestami.