Novopečené rodiče může pořádně zaskočit, jak obtížné je miminko uspávat. Existuje metoda, kterou se dá potomka vytrénovat, aby sám usnul. Chce to ale pevné nervy.
Nastávající rodiče se příchodu svého potomka na svět nemohou dočkat. Málokdy si dopředu uvědomují, že se jejich život v ten okamžik převrátí naruby. Miminko bude totiž vyžadovat jejich pozornost v podstatě nonstop každý den. Jednou z nejvíce frustrujících výzev, které budou vyčerpaní rodiče téměř jistě čelit, je uspávání dítěte.
Klíčem k úspěchu je každodenní rutina
Prostě to nefunguje tak, že dítě po uložení do postýlky samo usne. To se stává jen velmi zřídka. Spousta rodičů však v téhle představě žije a realita je pak nemile zaskočí. Mívají pocity, že selhávají, a zoufale se chytají stébla, aby se jim podařilo uspávání ratolesti zvládnout co nejefektivněji. Odborníci v nejrůznějších publikacích radí, že to půjde snáz, když se uspávání stane součástí stejného každodenního rituálu.
Například takového, že se dítě nají, vykoupe, oblékne a pak nastane čas uložit ho ke spánku. Ze dne na den se to ale nezmění, chce to trpělivost. „Spánek není dovednost, ale biologická potřeba, stejně jako vylučování nebo stravování. U všeho dětem pomáháme, aby si to postupně osvojily. Spánek děti nemůžeme naučit, musí k němu dozrát,“ cituje dětskou spánkovou poradkyni Annu Růžičkovou web RadioWave.
Trénujte dítě a prostě ho nechte plakat
Jednou z kontroverzních metod, jak lze docílit, aby se malé dítě naučilo usínat samo, je trénink spánku. Spočívá mimo jiné v tom, že rodič nechá dítě o samotě po určitou dobu plakat, než k němu přijde. Možná jde o účinný návod, ale může se trochu podepsat na psychice celé rodiny. Podle serveru Genialne autor metody Richard Febber rovněž doporučuje, že když miminko spustí, můžete ho hladit po bříšku nebo po zádech pouze necelou minutu.
Pak musí rodič prostě odejít, ať se děje, co se děje, a pořádně si obrnit nervy. Dítě totiž bude pravděpodobně plakat mnohem hlasitěji a intenzivněji se dožadovat pozornosti. Nakonec ale vyčerpáním usne. Po několika dnech tohoto tréninku by mělo umět usínat samo a v klidu. Studie z roku 2012, o které informuje web ResearchGate, nezjistila žádné důkazy o negativních dopadech na děti. Každý rodič by ale měl dát na svůj instinkt.