Nejvyšší žena světa absolvovala první let. Dopravce pro ni musel část letadla speciálně upravit

Nejvyšší žena světa podstoupila své další poprvé. Letěla z Istanbulu až do Kalifornie. Její let však musel být speciálně upraven.

letadlo i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na palubě letu turecké letecké společnosti Turkish Airlines došlo k velmi neobvyklé situaci. Letušky musely kvůli speciální pasažérce přeorganizovat rozmístění až šesti sedadel v kabině. Speciální pasažérkou je nejvyšší žijící žena světa jménem Rumeysa Gelgi. Nastoupila na palubu letu z jejího rodného Turecka do San Franciska.

Guinessova kniha rekordů

Pětadvacetiletá žena měří neuvěřitelných dvě stě patnáct centimetrů. Neobvyklá výška je způsobena Weaverovým syndromem, který způsobuje přerůstání kostí. Jde o vzácné genetické onemocnění. Díky němu však byla žena zapsána do Guinessovy knihy rekordů. Rumeysa je počítačová programátorka a také obhájkyně veřejných práv. V tomto duchu se nesl i její první let.

Svou cestou chtěla upozornit na nedostačující přizpůsobení leteckých společností vůči speciálním klientům, jako je ona sama. Snaží se šířit pozitivní názory na různé lidské odlišnosti. Letušky musely z vnitřního prostoru letadla odstranit šest běžných sedadel, aby se na palubu vešla Rumeysa i se svými speciálními nosítky, která jí umožnila hladce překonat třináctihodinový let.

Pozitivní zkušenost

Invalidní vozík ostatně používá i ve svém normálním životě na pevnině. Celý zářijový let a zkušenost s leteckou společností shrnula na svém instagramovém profilu v jednom příspěvku. Let popsala takto: Bezchybná cesta od začátku až do konce. Rozhodně to nebyl můj poslední let.“ Kromě toho pochválila letecký a zdravotnický personál, který u letu asistoval.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený RUMEYSA GELGI (@rumeysagelgi)

Jak bylo již zmíněno, cesta této mimořádně vysoké mladé dámy otevřela otázku zpřístupnění letecké dopravy pro každého. Letecké společnosti označily za kořen problému nedostatek místa, který je v letadle velmi těžce řešitelný. Turkish Airlines uvedla, že je velmi ráda za pozitivní zkušenost a recenze Rumeysy Gelgi.

Jaký máte názor na takové zpřístupnění letecké dopravy?

Zdroj: CNN
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články