Petr našel inzerát na krásný byt za dobrou cenu. Po podepsání smlouvy a zaplacení nájmu čekal na klíče marně, šlo o podvod

V případě, že hledáte bydlení a líbí se vám nějaká online nabídka, je na místě obezřetnost. Stačí totiž málo a můžete přijít o peníze, ale také o osobní údaje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poptávka po slušném bydlení za rozumnou cenu je stále obrovská. Vlastní bydlení se ale v době nepříznivých podmínek na trhu hypoték stává pro většinu lidí nedostupným, a tak volí raději pronájem. Jenže i ten má svá úskalí v podobě číhajících podvodníků. Své o tom ví čtenář Dámského Deníku Petr K. z Brna. „Byl jsem nadšený, že jsem našel tak krásný byt za dobrou cenu. Pak to ale začalo jít z kopce,“ napsal nám do redakce.

Podepsal smlouvu a zaplatil kauci i nájem

Ani trh s nemovitostmi totiž neušel pozornosti podvodníků. Nejrůznějšími triky se snaží obrat své oběti. Jednou z nich se stal i pan Petr. „Vím o podvodech, které na internetu ve velkém bují, ale nenapadlo mě, že se týkají i pronájmů. Našel jsem inzerát na pronájem bytu na internetu. Byl přesně podle mých představ a navíc za skvělou cenu,“ popisuje čtenář s tím, že se s přítelkyní těšili, až se tam nastěhují.

„Nikdo nám nedá domov, je to diskriminace.“ Rodině se 13 dětmi hrozí, že skončí na ulici, protože nemůžou sehnat pronájem

Dlouho neváhal a ozval se domnělému majiteli bytu. „Člověk, který tvrdil, že je majitelem bytu, poslal zprávu a dohodli jsme se. Podepsali jsme smlouvu a já jsem zaplatil kauci a první nájem. Domníval jsem se, že tím je vše hotové. Čekal jsem už jenom na předání klíčů od bytu, které mi měl dát následující den. Jenže k tomu už nedošlo. Když jsem ho začal urgovat, nereagoval,“ vysvětluje pan Petr.

Chtějí získat peníze i osobní údaje

Tehdy si teprve připustil, že naletěl podvodníkovi. „Bylo to jako zlý sen. Později jsem zjistil, že ten byt patří někomu jinému. S odstupem času si uvědomuji, jak jsem byl naivní a nechal se opravdu snadno napálit,“ podotkl čtenář. Podle serveru iRozhlas cílem šmejdů, kteří právě takto okrádají své oběti, je dostat předem peníze za pronájem a nejlépe si od zájemců ještě nechat zaslat mailem kopie všech dokladů, které můžou zneužít k dalším podvodům.

Ruka drží klíče od bytu i

Před triky falešných majitelů bytů varuje policie. Pokud lidé shánějí bydlení, měli by být obezřetnější. „Je vždy lepší si informace, pokud je to možné, osobně ověřit. Pomůže přímo navštívit lokalitu, zjistit si, zda byt vůbec existuje. Při e-mailové komunikaci je třeba věnovat pozornost tomu, zda je odesílatel skutečně tím, kdo je uveden v obsahu e-mailu. Je také důležité nenechat se až příliš ovlivnit podezřelou cenovou výhodností,“ radí komisařka Jana Kroutilová z jihlavské policie.

Co říkáte na další trik drzých podvodníků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články