František ve známém internetovém obchodě koupil všechny dárky. Po nulové komunikaci zjistil, že šlo o falešnou stránku

Kyberkriminalita je na vzestupu a spousty lidí už naletěly na triky kyberšmejdů, kteří je obrali o peníze. Rozpoznat falešný e-shop od pravého je totiž stále obtížnější.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Silvestr je přede dveřmi, ale spousta lidí ještě vstřebává nejrůznější zážitky z vánočních svátků. Patří mezi ně i čtenář Dámského Deníku František P. z Přelouče. Hořkosti ze zkaženého Ježíška se prý hned tak nezbaví. Pod stromečkem jsme neměli skoro nic. Veškeré dárky jsem objednal v renomovaném internetovém obchodě. Jenže nepřišel ani jeden. Bylo hodně těžké přiznat si, že jsem hlupák, který naletěl podvodníkům,“ napsal nám do redakce.

Domníval se, že je dostatečně obezřetný

Zatímco povánoční vracení nevhodných dárků se rozjelo na plné obrátky, pan František si s tím hlavu lámat nemusí. „Nebyl jsem si některými dárky jistý, víte, jak to je. Říkal jsem si, že přinejhorším je půjdeme vyměnit po svátcích. Ani na vteřinu mě nenapadlo, že to skončí mnohem hůř,“ uvedl čtenář. Vánoční dárky pro své blízké nakoupil v internetovém obchodě Alza. Měl pocit, že u osvědčeného obchodu nenastanou žádné komplikace.

Na internetovém bazaru chtěla pořídit dárky, ale naletěla podvodníkům. Místo úspory nebude mít Marta s rodinou pod stromečkem nic

Jenže se fatálně mýlil. Naletěl totiž kybernetickým podvodníkům. Webové stránky, na nichž pan František nakupoval, byly falešné. Od originálního serveru renomovaného prodejce byly k nerozeznání. „Jak nás noviny, internet i televize neustále krmí zprávami o nejrůznějších podvodech, myslel jsem, že se mě to netýká. Že nejsem žádný blbec, že si dávám pozor, že jsem dost opatrný. Skončil jsem ale jako sedlák u Chlumce,“ svěřil se pan František.

Falešné stránky byly k nerozeznání od pravých

Rafinované podvody jako je ten, na který se čtenář nechal nachytat, fungují na podobném principu. Kyberšmejdi velmi zdařile napodobují vzhled skutečných webových portálů důvěryhodných obchodů. Na první pohled jsou k nerozeznání od pravých. Je na nich perfektní čeština i bohatá nabídka zboží, včetně fotografií, popisu, návodů i rychlosti doručení. „Objednal jsem dárky a zaplatil kartou. Prostě to bylo úplně stejné, jako když jsem tam nakupoval v minulosti,“ vysvětlil pan František.

Jenže netušil, že odkaz na sociálních sítích, přes který se na web dostal, ho ve skutečnosti zavedl na falešný web. Takže nezaplatil renomovanému obchodu, ale podvodníkům, kteří mu zboží nikdy nedodají. Začal jsem být nervózní, když dárky nepřišly. Obchod nekomunikoval. Hledal jsem na internetu informace a narazil jsem na další lidi, kteří měli stejný problém. V tu chvíli jsem si teprve uvědomil, že jsem naletěl. Jenže už bylo pozdě,“ poznamenal pan František.

Zkontrolujte adresní řádek obchodu

Před falešným webem na svých stránkách varuje i samotný e-shop. „Rádi bychom varovali všechny zákazníky, že se v posledních hodinách objevila velmi věrohodná kopie webu našeho e-shopu. Prosíme zákazníky, aby nakupovali pouze přes web www.alza.cz a nikdy neklikali na podezřelé odkazy,“ uvádí obchod. Rozpoznat podvodný web lze podle drobných detailů. Zejména podle zkomolené nebo podivné internetové adresy nebo, jak upozorňuje server Novinky, podle toho, že odkazy na sociální sítě ve spodní části webu nikam nevedou.

Jaké zkušenosti máte s nakupováním v e-shopech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články