Vystoupení dívky na gymnastickém kole vypadá jako z jiné planety. Skoro jako by porušovala zákony fyziky

Gymnastika s využitím obřího kola patří mezi méně známé gymnastické disciplíny. I přes to se ale jedná o unikátní podívanou, kterou byste si neměli nechat ujít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vynález obřího gymnastického kola (jinak známého jako Rhönrad, německé kolo či aero kolo) brzy oslaví sté výročí. Za dobu své existence se cvičení na tomto kole etablovalo jako plnohodnotná gymnastická disciplína. Pokud jste o ní dosud neslyšeli, měli byste to napravit – vystoupení mladých žen a dívek vám totiž učarují. Naučit se v kole pohybovat a poté dále zdokonalovat své schopnosti vyžaduje velkou flexibilitu a dostatečně zpevněné svalstvo celého těla.

Ze zábavného prvku v cirkusu na olympijské hry

Gymnastické kolo, které by se s trochou nadsázky dalo přirovnat k hračce pro křečky, vynalezl v roce 1925 jistý Otto Feick. Muž je známý především jako německý vynálezce a gymnasta. Inspirací k výrobě netradiční cvičební pomůcky mu byla prý vzpomínka z dětství, kdy jeho dědeček (vyučený kovář) vyrobil dvě stejně velké kovové obruče. Feick obě obruče vzal a přivázal mezi ně klacky. Na svém výtvoru se poté kutálel z kopce dolů.

iZdroj fotografie: Uživatel Bbb / Creative Commons / CC BY-SA

V listopadu roku 1925 nechal svůj vynález patentovat a veřejnosti ho představil na veletrhu s názvem GeSoLei, který se konal v německém Düsseldorfu o rok později. Design kola je vcelku jednoduchý. Jedná se o dvě stejně velké obruče po obvodu spojené šesti navařenými tyčemi. Dvě z tyčí jsou poté vybaveny madly pro úchop rukama a dvě tyče mají nášlapné plochy s popruhy pro upevnění nohou.

Kolo je k dostání hned v několika průměrech a každá gymnastka / každý gymnasta si volí jeho velikost dle své výšky. Gymnastické kolo váží 40–60 kilogramů. Zpočátku měly o kolo zájem především cirkusy, avšak velmi rychle se stalo oficiální součástí gymnastiky. V roce 1936 byla gymnastická disciplína využívající Rhönrad představena na olympijských hrách v Berlíně. Jednou za dva roky také pořádá Mezinárodní federace kolové gymnastiky v této disciplíně mistrovství světa.  

Sport přitahuje zejména mladé a nadšené gymnastky

Na světovém mistrovství kolové gymnastiky soutěží gymnastky ve třech základních kategoriích – v tzv. přímé linii, spirále a v přeskoku. V roce 2016 ovládla kategorii spirály teprve šestnáctiletá Sannah Boer. Její neuvěřitelné vystoupení dívce vyneslo jasné první místo. Videozáznam z jejího vystoupení se stal hitem internetu a v současnosti má přes 13 milionů zhlédnutí. Když se novináři Sannah následně ptali, co ji ke sportu přivedlo, podělila se s nimi o svůj příběh.

Na gymnastické kolo ji poprvé upozornila její kamarádka a Sannah této disciplíně okamžitě propadla. Začala se zajímat o různé techniky cvičení na kole a také na možnosti financování této disciplíny. Bohužel se dozvěděla, že pokud ji chce vykonávat, bude si muset veškeré náklady uhradit sama. To ji ovšem nezastavilo a s pomocí crowdfundingové kampaně se dostala až na světové mistrovství. Po svém triumfálním vítězství, na něž se můžete podívat na videu, je považovaná za nadějnou gymnastku s velkou budoucností.

Jakou gymnastickou disciplínu sledujete nejraději?

Zdroj: Shareably

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články