Naše babičky a dědečkové žili zcela odlišný život než naše generace. Dnešnímu světu jejich zásady chybí

Přestože moderní technologie životy lidí hodně zjednodušily a zpříjemnily, všechno nahradit nedokážou. Některé hodnoty minulých generací by se neměly vytratit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Uspěchaný životní styl moderní společnosti není dokonalý. Z běžného života se vytrácí pospolitost i obyčejné setkávání. Volný čas lidé tráví u televize, počítače nebo mobilu. Málokterá rodina se pravidelně schází ke společnému obědu. Přátelé si mnohem častěji povídají přes sociální sítě, než že by zašli na kávu, skleničku či vyrazili na kolo nebo na koncert. Generace rodičů a prarodičů na tom v tomto směru byla mnohem lépe.

Širší příbuzenstvo se scházelo

Je s podivem, jak moc se během několika dekád chování a zvyky lidí změnily. Zatímco v současnosti se volnočasové aktivity neobejdou bez mobilu, počítače a televize, kdysi si to lidé užívali mnohem zábavněji. Setkávali se a společně si povídali, radili se, hráli hry, karty nebo šachy. Sousedé poseděli na zápraží či verandě a probrali vše, co se jim podařilo, nebo co je trápí. Poskytovalo jim to pocit sounáležitosti.

Děti neseděly o samotě s tabletem v ruce, ale prostě si hrály s kamarády venku, více se hýbaly a sportovaly. To všechno je naučilo spolupracovat a podpořilo to jejich týmové smýšlení i pozitivní vnímání přírody. Zatímco v současnosti někteří lidé ani neznají sestřenice a bratrance z druhého kolena, dříve velké rodiny sledovaly svůj rodokmen a širší příbuzenstvo se setkávalo.

Tradice se časem vytrácejí

Spousta práce a zaneprázdněnost způsobují, že se členové rodiny doma v podstatě míjejí a vyčlení si jen málo společného času. V časech, které prožila generace prarodičů, rodiny společně pracovaly a trávily volný čas. Všichni se podíleli na pracích kolem domu a v domácnosti. Své úkoly měly i menší děti, jež díky tomu pochopily, co je to smysl pro povinnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tradice téměř vymizely. Sice jsou svátky, které lidé neustále drží, ale spíše oceňují, že mají volno a nemusí do práce. Před několika desetiletími se však lidé nesoustředili jen na velké svátky. Oslavovali konec sklizně, narození dítěte, příchod jara, úrodu vína. Užívali si společnost přátel a sousedů. Pokud se s někým nemohli osobně vidět, psali si úhledné dopisy. Dnes korespondenci nahradilo klinknutí na e-mailovou schránku.

Co by měla současná společnost převzít z minulosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články