Pobyt 2leté dívky na zahradě skončil smrtí. Češi – pečlivě své dítě kontrolujte, když si hraje venku

Kdysi aktivní dítě se ocitlo na přístrojích v nemocnici a lékaři se snažili zjistit, co mu vlastně je. Stačila chvíle a život celé rodiny se obrátil vzhůru nohama.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Česku jsou v letošní sezoně klíšťata už několik měsíců velmi aktivní. Zdánlivě banální kousnutí klíštětem může mít nedozírné následky. Lidé se mohou nakazit boreliózou nebo nebezpečnou klíšťovou encefalitidou. Zejména v jiných částech světa ale roznášejí tito roztoči i další choroby, které mohou mít pro člověka fatální následky. Své o tom ví rodina dvouleté holčičky.

Z nemocnice je poslali domů s antibiotiky

Dvouletá Kenley Ratliffová z americké Indiany byla ještě nedávno veselé a aktivní dítě. Ráda si hrála venku, ale vzhledem k věku ji rodiče nechávali dovádět jen na zahradě. Život celé rodiny se ale jednoho dne radikálně změnil. Holčička dostala z ničeho nic vysokou teplotu a rodiče ji vzali do nemocnice. Lékaři udělali několik vyšetření a měli podezření na streptokokovou infekci.

Rodinu poslali domů a naordinovali Kenley léčbu antibiotiky. Jenže její stav se nelepšil. Naopak. Měla stále vyšší horečku, otekly jí ruce a na těle se objevila vyrážka. Později se fialové fleky rozšířily téměř po celém těle. Holčičce bylo stále hůř, a tak ji rodiče převezli znovu do nemocnice. Lékaři ji hospitalizovali a předepsali jiná antibiotika. Zatímco se snažili stanovit diagnózu, zdravotní stav holčičky se dramaticky zhoršoval.

Holčička bojovala tvrdě a dlouho

Nakonec musela být připojena na umělou plicní ventilaci. Měla infekci mozku, byla oteklá a tělo měla pokryté fialovými skvrnami. Teplota vyšplhala na 40 stupňů Celsia. „Bohužel je na tom holčička velmi špatně, její mozek sotva funguje a má otoky, které tlačí na páteř,“ řekla jménem rodiny Nichol Kirbyová. Podle lékařů se Kenley nakazila vzácnou horečkou Skalistých hor, která se vyskytuje v Severní a Střední Americe.

iZdroj fotografie: Pexels

Jde o závažné onemocnění, které přenášejí klíšťata. Při infekci otéká mozek, což se stalo i dvouleté holčičce. Přestože se příbuzní modlili za zázrak, nekonal se. Po týdnu byla u Kenley diagnostikována mozková smrt. Rodiče ji nechali odpojit od přístrojů. „Jsme zdrceni, že vás musíme informovat o tom, že Kenley odešla mezi anděly. Kolem třetí ráno ji odpojili od přístrojů. Bojovala tvrdě a dlouho, ale už nebude trpět,“ napsala v prohlášení rodina.

Matka apeluje na rodiče, aby kontrolovali děti

Zdrcená matka nyní varuje ostatní rodiče, aby kontrolovali, zda děti po pobytu venku nemají klíště. Nemoci přenášené klíšťaty jsou totiž velmi nebezpečné a mohou způsobit i smrt. Lékařům se nedaří u infekcí rychle stanovit správnou diagnózu, protože příznaky se často podobají jiným onemocněním. Většinou se projevují horečkou, vyrážkou a nevolností.

Jak chráníte sebe a své potomky před klíšťaty?

Zdroj: Express

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
Události247.cz
Události247.cz
Putin má sám z jaderných zbraní strach. Bojí se oprávněně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost