Jaroslav Dušek mluví na vodu a vnímá ji jako živou bytost. Moderní léky odmítá, dokáže se vyléčit držením půstu

Svérázný herec žije zcela jinak, než drtivá většina populace. Na vlnu alternativního stylu života naskočil pravděpodobně před desítkami let, kdy přešel bosý přes rozžhavené uhlíky.

Jaroslav Dušek i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Osobitý herec Jaroslav Dušek (62) propadl alternativnímu způsobu života. Žije v hliněném domku bez elektřiny, často chodí bosý, neduhy léčí půstem a občas působí, jako kdyby byl z jiné planety. Zejména když šíří svá mnohdy těžko pochopitelná moudra.  Nedávno šokoval veřejnost výrokem, že zemřít na rakovinu je volba lidí, kteří nenávidí život. Zdaleka ale nejde o jediný přinejmenším sporný názor tohoto vynikajícího herce a improvizátora.

Moderní medicíně dal herec vale

Dušek se blýskl v mnoha filmových hitech. Je známý třeba z oblíbených komedií Pelíšky či Pupendo, z hororu Šílení nebo z dramat Úsměvy smutných mužů a Musíme si pomáhat. V poslední době je o něm ale stále častěji slyšet v souvislosti s jeho často možná trochu bizarním pohledem na život, nemoci nebo stravování a poněkud divokými hypotézami, které šíří. Žije totiž úplně jinak než drtivá většina lidí.

Přestože některé jeho postoje mohou vypadat jako stylizace, herec tvrdí, že prostě jen chce být blíž přírodě. Odmítá moderní léky a nechodí k lékařům. Změna v jeho životě nastala v roce 1991, kdy přešel bos přes rozžhavené uhlíky. „Uvědomil jsem si, že když tělo zvládne chodit po ohni, mohlo by zvládnout nachlazení nebo menší chorobu. Přestal jsem jíst léky. Úplně,“ cituje herce server iDnes. Když onemocní, naordinuje si půst.

Vnímá vodu jako živou bytost

Během půstu celé dny nic nejí a jen popíjí vodu. Nejdéle herec vydržel bez jídla 28 dní. Voda, kterou popíjí, by měla být destilovaná. „Snažím se denně vypít dva litry. Pitný režim je základ, trpíme dlouhodobou plíživou dehydratací,“ řekl. Na skutečnost, že destilovaná voda, která na rozdíl od pitné neobsahuje ionty a minerály, takže není vhodná ke konzumaci, a dokonce může být nebezpečná, má ale Dušek svůj názor.

Rozhodně to nevnímá jako problém. „I dešťová voda anebo rosa vzniká přírodní destilací, ne? Piju odpařenou vodu z destilačního přístroje. Ne tu od benzinové pumpy, která vzniká elektrolýzou. Povídám si s ní. Vnímám ji jako živou bytost, jako matku. Indiáni jí říkají Matka Voda,“ vysvětlil svůj pohled serveru. Někteří lidé nad hercovým životním stylem kroutí hlavou, ale najde se i hrstka příznivců, kteří ho chápou.

Za výroky o rakovině to schytal

Nedávno si ale Dušek proti sobě poštval veřejnost i některé své kamarády, když se rozpovídal o lidech trpících rakovinou. Zákeřné nemoci podlehla jeho maminka, babička i dědeček. Podle herce zemřeli z jiných příčin. „Vy si myslíte, že člověk umře na rakovinu, ale já si myslím, že umře na to, že nenávidí život. To vím. Ten člověk nemá rád život, nemá rád sám sebe,“ tvrdil v pořadu Prostor X. Vlna kritiky se na něj sesypala ze všech stran. Výrok odsoudila i jeho herecká parťačka z Pelíšků Eva Holubová.

Co si myslíte o životním stylu svérázného herce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články