Anežka (75) s Mirkem (76) se ze dne na den ocitli na pokraji chudoby. Stát totiž rozhodl, že jim musí stačit 1 důchod dohromady

Seniory čekají krušné časy. Kvůli vládním rozhodnutím se budou muset uskromnit, jelikož měsíčně přijdou o nemalé částky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Důchodová reforma, která se stále dochystává a dolaďuje, pravděpodobně nikoho nepotěší. Přinese mnoho změn, ty ovšem budou k horšímu. Některým důchodcům se rapidně sníží měsíční příjem, což jim ztíží život. V době zdražování je to obrovská komplikace, kvůli které mnoho seniorů může skončit na ulici.

Rozdíl mezi penzí mužů a žen

O plánované důchodové reformě se mluví již dlouho. Vláda Petra Fialy uznala za vhodné, že je třeba na důchodovém systému ušetřit. Peníze by se dle odborníků měly rozdělovat efektivněji. Stále se řeší problém v rozdílu mezi penzí mužů a žen. Ty často pobírají nižší důchod, a to z důvodu péče o děti. V době, kdy nepracují, totiž na důchodové pojištění nepřispívají, což způsobuje jejich nižší penzi.

Nově by se tedy manželé a registrovaní partneři mohli domluvit na tom, že se za dobu manželství budou jejich odvody na sociální pojištění dávat na pomyslnou společnou hromadu, čímž se, jak uvádí i web Peníze, sníží rozdíl ve výši jejich budoucích penzí. Manželé si tedy jakoby rozdělí své důchody na polovinu. V tom případě nebude záležet na tom, kdo kolik za celou dobu odvedl peněz na důchodové pojištění.

Senioři se obávají chudoby

Oba manželé ovšem musí se sdílením vyměřovacích základů souhlasit. Tato volba je dobrovolná a v případě, že na to přistoupí, budou poté moci kdykoli své rozhodnutí zrušit, jak píše i web CNNPrimaNews. V případě rozvodu by se tato skutečnost řešila při rozvodovém řízení. Někteří lidé na tuto možnost rovnoměrného rozdělení důchodů mezi manžely souhlasně přikyvují, jiní s ní naopak striktně nesouhlasí. Dle jejich výpočtů je totiž může stát připravit o tisíce korun.

chudoba iZdroj fotografie: Pixabay

Mnoho seniorů se obává, že tak přijde o peníze. A to nejen kvůli sdílení vyměřovacích základů, ale i z důvodu celé důchodové reformy. Bojí se, že jim zůstane pouze částka ve výši jednoho důchodu, což je přivede na pokraj chudoby. Pořád nám přidávali, aby nalákali voliče, ale teď nám chtějí peníze zase sebrat. Doufám, že se vláda brzy změní,“ dává najevo své rozhořčení pan Jan Malátný z Pelhřimova. Málokdo navíc tuší, že na důchod třeba ani nebude mít nárok. O pravidlech, která je třeba splňovat, jsme vás na DámskémDeníku již informovali.

Co si o důchodové reformě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články