Udržet své finance na uzdě často není nic snadného. Zejména pokud nevíte, kolik peněz máte, kolik dlužíte a kolik utratíte. Berte rok 2020 a právě ukončenou karanténu jako novou příležitost, kdy se naučit pracovat s penězi.
Sice to není zábavné, ale sedněte si, vezměte tužku a papír a začněte detailně sepisovat každou položku, která vám na účet přišla i odešla. Díky tomu získáte lepší povědomí o tzv. spending habits (zvyky v utrácení).
Omezte vše, co není nutné
Ve chvíli, kdy získáte cenné informace o svých platebních zvycích, už nebude tak těžké najít oblasti, na kterých můžete ušetřit. Důležité je soustředit se nejen na omezování, ale spíš na nahrazování. Když nahradíte špatné návyky dobrými (a často velmi snadnými), na konečném zůstatku se to může znatelně projevit.
Z výzkumů vyplývá, že největší položkou po nájmu, splátkách úvěrů a energiích, je jídlo. A právě to je položka, na které můžete hodně ušetřit. Zjistili jste, že utrácíte až příliš za fastfood nebo stravování v restauracích? Začněte si dělat týdenní jídelníčky a nakupte si vždy vše, co na vaření potřebujete. Když budete mít jasný plán a nakoupené potraviny, bude snadné si uvařit domácí jídlo, které stojí o hodně méně, než jídlo v restauraci jakékoli typu.
Zbavte se dluhů co nejdřív
Možná si říkáte, že to zní jednoduše, ale je to složité. Vzít si hodně půjček nebo kreditní kartu je často lákavé, ale nepraktické. Splácení totiž není žádná legrace a ne vždy si to můžete každý měsíc dovolit. Z toho důvodu je nejlepší se všech zbytečných závazků zbavit tak rychle, jak jen to půjde.
Proto je nejlepší kontaktovat banku a zjistit, jak byste mohli závazky umořit co nejrychleji. Poté už si žádné jiné neberte a zbavte se také kreditních karet, na které nakupujete a poté jednou za měsíc zaplatíte účet. Používejte hotovost nebo klasické debetní karty, které lze snáze kontrolovat.
- Zaplaťte dluh na kreditní kartě a zrušte ji.
- Co nejrychleji umořte menší půjčky.
- Nakonec se soustřeďte na větší půjčky a zbytek peněz ukládejte na spořicí účet.
Založte si spořicí účet
Věřte, že dávat si každý měsíc malou částku stranou není nic těžkého. I kdyby to mělo být jen pár set korun. Časem se ale nastřádají a vy si tak vytvoříte rezervu. Když budete mít určitou částku mimo běžný účet, nebude vás to také tolik lákat utrácet. Odborníci radí ukládat si alespoň 10 procent z pravidelného měsíčního příjmu. Spočítejte si to. Taková částka vám jistě chybět nebude.
Když uvidíte nižší částku, kterou máte k dispozici a čím dál vyšší na spořicím účtu, bude vás to také motivovat. A po pár letech můžete mít skutečně krásnou rezervu, díky které se nebudete obávat nečekaných výdajů. Navíc se vám budou každý měsíc přičítat úroky. Jde o nejjednodušší a nejbezpečnější způsob, jak si uložit peníze. Zeptejte se na tento produkt banky, u které máte běžný účet.