Ze dne na den přišla rodina o hlavní příjem: Petr (39) ani neví, co udělal špatně. Podobně jako on skončí tisíce Čechů

Zaměstnavatele drtí zvyšující se náklady a hledají cestu, jak mohou uspořit. Někteří už začali propouštět zaměstnance nebo přesouvat výrobu do levnějších zemí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poslední roky se firmy o zaměstnance spíš přetahovaly, než že by se jich zbavovaly. Tohle období ale končí. Přestože do statistik nezaměstnanosti se zatím nepropisují žádné extrémní výkyvy, velká vlna propouštění v Česku zřejmě už začala. Přesvědčil se o tom na vlastní kůži i čtenář DámskéhoDeníku devětatřicetiletý Petr D. z jižní Moravy. „Je to frustrující. Nepracoval jsem špatně a stejně mě vyhodili,“ napsal nám do redakce.

Cítí bezmoc, zoufalství i vztek

V problémech se ocitlo stavebnictví, automobilový průmysl, ale i další odvětví. Snížení stavů podle serveru AAZdraví se už dotklo třeba firem Laufen, Škoda Auto, SAP, Continental nebo Kiwi. Ze dne na den jsem se dozvěděl, že naše firma končí. Jiné místo nám nenabídli, protože se celá pobočka zavírá. Trochu se o tom šuškalo už delší čas, ale doufal jsem, že jsou to jen drby, že to prostě není pravda,“ uvedl pan Petr.

Na čtenářově příjmu je závislá celá jeho rodina. Manželka je totiž na mateřské dovolené s nedávno narozeným miminkem. „Budu si rychle muset najít novou práci, jinak skončíme na ulici. Žena je doma s malou. Mám ze všeho hrozný pocit. Je to taková bezmoc a zoufalství, ale mám i vztek. Odváděl jsem dobrou práci, nevím, co jsem udělal špatně, a stejně mám padáka. To člověka hodně otráví,“ vypráví pan Petr.

Firmy v tuzemsku drtí vysoké náklady

V nekomfortní situaci se ale neocitl sám. Podobně jako on skončí v Česku zřejmě tisíce dalších lidí. Například tradiční výrobce pian Petrof nebo chemička Draslovka přesouvají část výroby mimo evropský kontinent, takže stávající zaměstnance v tuzemsku nebudou potřebovat. „Dlouho jsme se této cestě bránili. Dokud to šlo a dokud bylo v Česku dobré podnikatelské prostředí. Náklady na pracovní sílu, energie i materiály se ale podstatně zvýšily,“ cituje prezidentku Petrofu Zuzanu Ceralovou Petrofovou web E15.

Velkou nevýhodou podnikání v Česku jsou podle řady firem neustále se zvyšující náklady zejména na energie, materiály i pracovní sílu. V ostatních zemích to prý není tak hrozné. „Chápu, že firmy budou vyrábět tam, kde to je pro ně levnější. Ale nerozumím tomu, proč s tím stát, vláda nebo politici nic nedělají. Vždyť to začíná vypadat, jako že jen my tady máme ekonomickou krizi a jiných částí světa se to netýká. Kde to jsme,“ rozčiluje se pan Petr.

Jaké je podle vás v Česku podnikatelské prostředí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články