Po chladných květnových dnech míří do Česka bouřky, které se nejspíše zformují do linie a způsobí krupobití. Spolu s nimi se začne také oteplovat.
Již během středy se po České republice začaly v některých oblastech tvořit mírné bouřky. Ty by nyní mohlo nahradit krupobití a silné nárazy větru, a to zejména na Moravě. Podle Českého hydrometeorologického ústavu se tam totiž mohou zformovat do linie a způsobit tak nepříznivé podmínky. Redakce webu Dámský Deník rovněž zjistila, že se má začít oteplovat.
Bouřky se objeví zejména na Moravě
Květen se prozatím nesl spíše v chladném počasí, ovšem tomu by měl být s koncem měsíce a začátkem června konec. Meteorologové hlásí první oteplení a teploty přesahující 20 stupňů Celsia, ovšem nebude to jen tak. Do Česka totiž mají dorazit také bouřky, které přetrvají v následujících týdnech a jejich intenzita se bude každým dnem stupňovat.
Největší riziko bouřek hrozí na Moravě, kde se během dne mohou bouřky zformovat do linie a přinést výrazné nárazy větru. Stejně tak na východě republiky hrozí riziko krupobití, ale nikoli příliš intenzivní. „Některé modely naznačují, že na Moravě by se mohly zformovat do linie. Očekáváme, že budou spíše slabé,“ dodali dle webu TN odborníci.
Na západě nejspíše bouřit nebude
Co se týká západu Čech, bouřky se mohou objevit výjimečně, a to krátce před polednem. Po poledni totiž nebude ve vzduchu dostatek energie pro jejich tvorbu. „Nad 4 kilometry se vyskytuje stabilní a výrazně suchá vrstva vzduchu, která bude limitovat vývoj konvektivní oblačností, zejména její prorůstání do větších výšek,“ vysvětlil ČHMÚ.
#konvektivniskupina #bourky
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 21, 2025
První přeháňky a výjimečně i bouřka se již tvoří v době psaní tohoto příspěvku () a to zejména v západních Čechách. A co můžeme dnes ohledně bouřek vlastně čekat?
Dnešní den se nese ve znamení prostředí se spíše menším množstvím dostupné energie pro… pic.twitter.com/MPT6nKyKwM
Experti mají nicméně obavy ohledně oblastí Krkonoš a Jizerských hor, kde se kvůli vysokému nasycení mohou už při úhrnech 20 mm začít zvedat hladiny. To platí i pro drobné vodní toky, což by mohlo způsobit menší záplavy. Má k tomu nicméně docházet jen výjimečně.