Dívka nakreslila v hodině výtvarné výchovy protiválečný obrázek. Nyní jejímu otci hrozí vězení a jí umístění do dětského domova

Ruská dívka namalovala obrázek, který pobouřil její učitelku. Ta kontaktovala policii a dívka a její otec nyní čelí vážnému obvinění z diskreditace ruské armády.

válka na ukrajině i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Válka na Ukrajině se dotkla celého světa. Názory na tento konflikt se různí a lidé se přiklánějí jak na stranu Ruska, tak na stranu Ukrajiny. Co se však děje v Rusku, málokdo tuší, a co vše může způsobit nevinný obrázek, by nikoho ani ve snu nenapadlo. Kvůli projevení svého názoru prostřednictvím kresby nyní malá dívka a její otec čelí obvinění. Dostali se kvůli tomu do velkých problémů.

Kvůli kresbě zavolal ředitel policii

Čtyřiapadesátiletý Alexey Moskalev žije v ruském regionu Tula spolu se svou dcerou Mášou. Její matka je opustila, když byly holčičce 3 roky. Od té doby ji otec vychovával sám. Dívka v loňském roce navštěvovala šestou třídu základní školy, kde dostali v hodině výtvarné výchovy zadání namalovat obrázek na podporu ruské armády ve válce proti Ukrajině. Máša nakreslila ruskou vlajku s nápisem „Ne válce“ a také ukrajinskou vlajku s nápisem „Sláva Ukrajině“. Na kresbě byly také znázorněny rakety letící z ruské strany směrem k ženě a jejímu dítěti na ukrajinské straně.

Když učitelka obrázek uviděla, okamžitě kontaktovala ředitele a ten policii. To odstartovalo neuvěřitelný kolotoč událostí, které Máša ani její otec nečekali. Do jejich domu další den přišli příslušníci Federální služby bezpečnosti (FSB) s povolením k domovní prohlídce. Dle Alexeyových slov začali strhávat ze zdi obrazy, shazovali věci z polic a převraceli nábytek. Sebrali jim veškeré rodinné úspory a vyfotili si dívčinu kresbu. Poté odvedli Mášu a jejího otce do kanceláře FSB, kde byli oba vyslýcháni.

Nyní není známo, kde se rodina nachází

Alexey se později svěřil novinářům, co vše při výslechu zažil. Policisté mu mlátili hlavou o zeď a o podlahu. Poté ho nechali dvě a půl hodiny zavřeného ve výslechové místnosti, kde musel poslouchat na nejvyšší stupeň hlasitosti puštěnou ruskou státní hymnu. Když se mu začalo dělat nevolno, byli k němu přivoláni zdravotníci. Ještě téhož dne úřady zahájily trestní řízení proti Alexeyovi za diskreditaci ruské armády. Vzhledem k tomu, že byl již dříve odsouzen za přestupek ze spáchání stejného přečinu, čelí nyní obvinění z trestného činu.

Po propuštění z kanceláře FSB se mu podařilo získat Mášu z dětského útulku, kde byla prozatím umístěna, a oba opustili město. Nyní není známo, kde přesně se otec s dcerou nacházejí. Alexeyovi hrozí až tři roky vězení, proto je jeho největší starostí, co by bylo s jeho dcerou, kdyby byl odsouzen k trestu odnětí svobody. Byla by pravděpodobně poslána do dětského domova. Mášina situace však není zdaleka prvním případem právního nátlaku na ruské dítě, které nepodporuje válku proti Ukrajině.

Co si o této situaci myslíte vy?

Zdroj: Meduza
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů