Dítě málem zemřelo kvůli dudlíku. Noční drama zaznamenala dětská chůvička

Zdravotnice zveřejnila video, ze kterého běhá mráz po zádech, aby varovala rodiče, že něco takového je vůbec možné. Bezbranný kojenec vdechnul obyčejné šidítko a začal se dusit.

i Zdroj fotografie: Ben Kerckx/ Creative Commons Zero, Public Domain Dedication
                   

Přestože dudlík většinou dokáže spolehlivě utišit plačící miminko a podle studie kalifornských vědců, o které informuje CNN, snižuje pravděpodobnost výskytu syndromu náhlého úmrtí kojenců až o devadesát procent, může být také smrtící zbraní. Stačí chvilka nepozornosti a dítě se může udusit. Upozornila na to zdravotnická záchranářka Nikki Jurcutzová, která se na populárním instagramovém profilu Tiny Hearts Education snaží zvyšovat povědomí o zdraví a bezpečnosti dětí.

Chlapeček vdechl dudlík a začal se dusit

Dudlíky jsou u matek kojenců velmi oblíbené. Jenže představují velké riziko. Podobně jako v jiném mrazivém případě, o kterém jsme psali na DámskémDeníku, je důkazem videozáznam z dětské chůvičky. Zdravotnice ho zveřejnila na svém instagramovém profilu s tím, že jí ho poslala matka dítěte, která při jeho sledování zažila chvíle hrůzy. Na záběrech je vidět sedmiměsíční batole, které leží v postýlce. Má v puse dudlík, ale jen tak ho nežužlá. Vdechlo ho totiž celý a začalo se dusit.

Bezbranný chlapeček se snažil dudlík vyplivnout, ale nešlo mu to. Je zřejmé, že měl zablokované dýchací cesty a bojoval o život. Nakonec začal zvracet. Záběry, ze kterých naskakuje husí kůže, matka nejdříve nechtěla zveřejňovat, ale pak změnila názor, protože se rozhodla varovat ostatní rodiče. „Nikdy předtím mě nenapadlo, že se něco takového vůbec může stát. Při sledování videa, které mi poslala matka dítěte, se mi hrůzou tajil dech. Je těžké se na to dívat, i když všechno nakonec dobře dopadlo,“ uvedla záchranářka.

Rodiče musí dát pozor na velikost dudlíku

Producenti dudlíků musí při jejich výrobě dodržovat specifické normy, jejichž cílem je minimalizovat riziko udušení, uškrcení a zranění dítěte. Stanovují třeba, jak má být dudlík velký, jaký má mít tvar a z jakých materiálů může být vyrobený. Podle záchranářky by rodiče měli dbát na to, aby velikost dudlíku byla odpovídající věku dítěte. Hrůzostrašné video vyděsilo diskutující na internetu. „Jak to mohlo trvat tak dlouho? Copak rodiče neviděli na chůvičce, co se děje?“ reagovala jedna z matek. „Netušila jsem, že je to možné,“ přidala se další.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tiny Hearts (@tinyheartseducation)

Nebezpečné dudlíky se čas od času objeví i na českém trhu. Výrobek, jehož části mohou dítě udusit, objevila Česká obchodní inspekce v roce 2018 na sociálních sítích. Okamžitě zakázala ho vystavovat, nabízet nebo jakkoliv uvádět na trh. „Uvolněné malé části, pokud by byly vdechnuty, představují pro nejmenší děti závažné riziko udušení. Také může případně vzniknout poškození trávicího traktu, pokud by odlomené části byly polknuty,” řekla tehdy ředitelka ústecké inspekce Renata Linhartová Novinkám.

Proč mají matky používání dudlíků v oblibě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články