Díky nim jsme naživu: Z příběhu tří černobylských mužů mrazí. Obětovali se pro Evropu a sami prožili nepředstavitelná muka

Datum 26. dubna 1986 je do historie navždy zapsáno jako den největší jaderné havárie v dějinách lidstva. Mohla se však stát ještě horší. Nebýt tří hrdinů z Černobylu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ten den se vyplnily ty nejhorší noční můry inženýrů, expertů a manažerů. Atomové jádro jednoho z reaktorů v Černobylu bylo vyhozeno do povětří a ohrozilo tak životy desítek milionů lidí. Po Evropě se začalo šířit smrtící radioaktivní záření a již v prvních dnech umíraly tisíce lidí. Tato tragédie měla hrozivé následky ovlivňující životy lidí v širokém okolí. Mohlo se však stát něco daleko horšího.

V elektrárně hrozil další výbuch

Asi deset dní po havárii už si všichni mysleli, že to nejhorší je za nimi. Jenže na obzoru byla další hrozba. Inženýři zjistili, že může v nejbližší době dojít k výbuchu jaderných výparů. Chladící systém jednoho z reaktorů byl velmi poškozen a pod hořícím jádrem se tvořila velká kaluž. Bylo otázkou krátké chvíle, kdy by se rozžhavené jádro změnilo v lávu, dostalo se ke kaluži vody a způsobilo explozi.

Exploze měla mít děsivé následky

Tento masivní výbuch by jaderné výpary vynesl až na oblohu. Po celé Evropě, Africe a Asii by tak roznesl obrovské množství radiace. Výbuch měl potenciál zničit všechny zbývající reaktory černobylské elektrárny a způsobit obrovskou katastrofu. Takto mohla být zničena celá Evropa: kontinent by se po výbuchu této síly stal podle expertů neobyvatelným.

iZdroj fotografie: Freepik

Dobrovolníci šli na smrt

Existoval jediný způsob, jak této havárii zabránit. Pod jádro musel být poslán tým, aby ručně otevřel uzávěry bazénu a poslal tak do něj vodu. Reaktor by se tím rychle ochladil a předešlo by se tak výbuchu. Jenže pod hořícím jádrem bylo tolik radiace, že tato skupina lidí by byla vyslána na smrt. Při diskuzi s odborníky se ze židlí zvedla trojice mužů. Valeri Bezpalov, Boris Baranov a Alexej Ananěnko. To jsou jména hrdinů, kterým dnes vděčíme za naše životy.

Čekal je složitý úkol

Všichni tři se s vervou pustili do záchranné mise. Lucerny, které dostali, jim brzy zhasli, a tak zůstali v bazénu zcela po tmě. Nakonec se jim pomocí hmatu povedlo stavidla bazénu najít a otevřít. Lidé je na povrchu vítali jako hrdiny. Pomohli zabránit výbuchu reaktoru a zachránili tak miliony lidí. Tito muži během několika dalších týdnů zemřeli na nevyhnutelnou nemoc z ozáření. Museli být dokonce pohřbeni v olověných rakvích. Na jejich hrdinství bychom neměli nikdy zapomenout.

Co říkáte na čin těchto odvážných mužů?

Zdroj: TheGuardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články