Datum 26. dubna 1986 je do historie navždy zapsáno jako den největší jaderné havárie v dějinách lidstva. Mohla se však stát ještě horší. Nebýt tří hrdinů z Černobylu.
Ten den se vyplnily ty nejhorší noční můry inženýrů, expertů a manažerů. Atomové jádro jednoho z reaktorů v Černobylu bylo vyhozeno do povětří a ohrozilo tak životy desítek milionů lidí. Po Evropě se začalo šířit smrtící radioaktivní záření a již v prvních dnech umíraly tisíce lidí. Tato tragédie měla hrozivé následky ovlivňující životy lidí v širokém okolí. Mohlo se však stát něco daleko horšího.
V elektrárně hrozil další výbuch
Asi deset dní po havárii už si všichni mysleli, že to nejhorší je za nimi. Jenže na obzoru byla další hrozba. Inženýři zjistili, že může v nejbližší době dojít k výbuchu jaderných výparů. Chladící systém jednoho z reaktorů byl velmi poškozen a pod hořícím jádrem se tvořila velká kaluž. Bylo otázkou krátké chvíle, kdy by se rozžhavené jádro změnilo v lávu, dostalo se ke kaluži vody a způsobilo explozi.
Exploze měla mít děsivé následky
Tento masivní výbuch by jaderné výpary vynesl až na oblohu. Po celé Evropě, Africe a Asii by tak roznesl obrovské množství radiace. Výbuch měl potenciál zničit všechny zbývající reaktory černobylské elektrárny a způsobit obrovskou katastrofu. Takto mohla být zničena celá Evropa: kontinent by se po výbuchu této síly stal podle expertů neobyvatelným.
Dobrovolníci šli na smrt
Existoval jediný způsob, jak této havárii zabránit. Pod jádro musel být poslán tým, aby ručně otevřel uzávěry bazénu a poslal tak do něj vodu. Reaktor by se tím rychle ochladil a předešlo by se tak výbuchu. Jenže pod hořícím jádrem bylo tolik radiace, že tato skupina lidí by byla vyslána na smrt. Při diskuzi s odborníky se ze židlí zvedla trojice mužů. Valeri Bezpalov, Boris Baranov a Alexej Ananěnko. To jsou jména hrdinů, kterým dnes vděčíme za naše životy.
Čekal je složitý úkol
Všichni tři se s vervou pustili do záchranné mise. Lucerny, které dostali, jim brzy zhasli, a tak zůstali v bazénu zcela po tmě. Nakonec se jim pomocí hmatu povedlo stavidla bazénu najít a otevřít. Lidé je na povrchu vítali jako hrdiny. Pomohli zabránit výbuchu reaktoru a zachránili tak miliony lidí. Tito muži během několika dalších týdnů zemřeli na nevyhnutelnou nemoc z ozáření. Museli být dokonce pohřbeni v olověných rakvích. Na jejich hrdinství bychom neměli nikdy zapomenout.
Co říkáte na čin těchto odvážných mužů?