Matka 13letého chlapce se dozvěděla, že si její syn tropí žerty ze svých spolužáků, kteří nenosí značkové oblečení. Rozhodla se mu ukázat, že peníze nejsou všechno.
Vychovat svoje děti tak, aby se z nich stali slušní, vychovaní, pracovití lidé a fungující členové společnosti, je práce na plný úvazek. A ne vždy se to povede. Každý rodič by pravděpodobně o lekcích, kterými se právě své ratolesti snažil připravit na nástrahy života a také je naučit, jak důležité je pomáhat druhým, mohl vyprávět. „Všimla jsem si, že se můj syn nechová tak, jak by měl,“ vypráví matka 13letého chlapce Cierra Brittany Forney. „Věděla jsem, že se potřebuje naučit vděčnosti,“ dodává.
Výchova pubertálního syna
„Poradit si se svým dítětem ve chvílích, kdy prochází pubertou, není jednoduché,“ popisuje matka chlapce. Tělo dětí totiž prochází velkým množstvím hormonálních změn, na které samy nejsou připravené. „Je to pro ně něco nového. Většinou ani ony samy neví, jak se se všemi těmi změnami vyrovnat,“ dodává. Věděla ale, že jeho hormonální změny rozhodně neomlouvají jeho nevhodné chování. „Všechno bral jako samozřejmost. Značkové oblečení, nejnovější hračky. Ničeho si nevážil,“ popisuje situaci matka.
Rozhodla se proto synovi uštědřit lekci o hodnotě peněz velmi kreativním způsobem. Sama si je totiž vědoma toho, že peníze nerostou na stromech. „Peníze si člověk musí vydělat. Já sama jsem vděčná za všechno, co nám život dopřál. Projevit vděčnost vůči rodině, přátelům a sdílení s komunitou a slabšími je důležité,“ vysvětluje žena. Když bral chlapec jako samozřejmost to, že mu rodiče kupují oblečení, přiměla ho matka rozbít jeho vlastní prasátko s úsporami.
Jakou hodnotu má 20 dolarů?
Matka se totiž dozvěděla, že si chlapec dělá srandu ze svých spolužáků, kteří nenosí značkové oblečení. „Tohle je něco, co odmítám tolerovat. Domluvila jsem se s ním, že si tentokrát koupí oblečení za své vlastní peníze,“ popisuje situaci matka. Chlapec si vzal z kasičky 20 dolarů (v přepočtu asi 450 korun) a vyrazil spolu se svou matkou do místního řetězce second handu. „Měl za úkol si vybrat oblečení, ve kterém bude další týden chodit do školy,“ vysvětluje matka.
„Jsou lidé, pro které je 20 dolarů doslova rozdíl mezi životem a smrtí. Ti, kdo si musí v zimě volit mezi tím, jestli budou mít co do úst, nebo co na sebe,“ vysvětluje matka. „Nebudu tolerovat vtipkování mých dětí ohledně toho, co ostatní nosí za oblečení, kolik mají peněz nebo odkud pocházejí,“ dodává. Chlapec tak příští týden vyrazil do školy v oblečení ze second handu. Matka věří, že na lekci, kterou mu uštědřila, bude ještě dlouho vzpomínat. „Já sama ráda v second handu nakupuji,“ zasmála se na závěr.
Jakou největší životní lekci dali vaši rodiče vám?