Co se s vaším tělem stane bezprostředně po smrti

Smrtelnost je jedním ze základních aspektů života, s nímž se musí vyrovnat každý živý tvor včetně člověka. Ať už věříte na reinkarnaci, nesmrtelnou duši nebo nebe to, co se stane s naší fyzickou schránkou je ovšem ve všech případech stejné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Téma smrti není pro většinu lidí právě příjemné a její neúprosnost si mnoho z nás často nepřipouští. Smrt je ovšem součástí života a každý by se měl na ni připravit, aby pak nelitoval toho, čeho dosáhl nebo nedosáhl. Ke smrti lze přistupovat velmi spirituálním způsobem – lze přemítat o posmrtném životě na různých úrovních a s ohledem na vlastní či zavedené vzorce víry a náboženství. Vedle duchovní složky se však se smrtí pojí také její fyzická podoba, která zasáhne především lidské tělo. Víte, co se děje s lidským tělem prvních několik hodin po zástavě životních funkcí?

iMnoho lidí zajímá, co se děje ve chvíli kdy zemřou

Jak vypadá smrt fyzického těla

Člověk je obvykle označen za mrtvého, jakmile přestane dýchat a zastaví se mu srdeční činnost. Typické znaky, podle kterých odborná veřejnost definuje smrt, zahrnují:

  • ztrátu pulsu
  • zastavení dechu
  • ztráta reflexů
  • žádná reakce pupilárního zúžení na světlo
iZdroj fotografie: PxHere
Fyzická smrt má zcela jasné příznaky

V momentě, kdy jsou zaznamenány všechny tyto znaky, tedy začínají procesy vedoucí k celkové smrti, jež trvají ještě několik hodin až dnů. Jak se ukazuje, lidské tělo je naprogramováno, aby smrt probíhala konkrétním postupem se svými specifiky a v závislosti na okolním prostředí.

Procesy během první hodiny

V průběhu první hodiny dochází k několika specifickým procesům. Prvním z nich je tzv. primární ochablost, která je spojená se svalovou soustavou. V momentě smrti se všechny svaly uvolní, což vede často k otevření očí a čelistí, a také rozšíření panenek. Končetiny přestanou být zpevněné a je možné s nimi pružně pohybovat. Zástavou srdce se začne ztrácet krev z oběhu a kůže proto bledne. Tělesná teplota se začne postupně snižovat až do dosažení okolní pokojové teploty, resp. podmínek, v nichž je tělo uloženo. Jak ukazují některé studie, mozek ještě přibližně 10 minut po smrti stále pracuje a jeho činnost postupně ustává.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lékaři mají jasno o tom, co se s tělem stane hned po posledním vydechnutí

Procesy probíhající do 6 hodin po smrti

Jelikož krev již není pumpována srdcem do oběhu, začne na ni působit gravitace a má tendenci se usazovat v těch částech těla, které jsou nejblíže k zemi. Pokud se s tělem několik hodin nehýbe, v těchto místech se vytváří tmavé krvavé podkožní skvrny. Kolem třetí hodiny po smrti se začínají v buňkách rozbíhat chemické procesy, které způsobují postupné tuhnutí svalů (rigor mortis).

Jako první jsou zasaženy svaly v obličeji a na krku, ztuhlost se pak šíří na hrudník a končetiny. Je-li potřeba zpomalit proces, který směřuje k rigor mortis, je v této fázi možné tělo mírně zahřívat, aby nedocházelo k jeho ochlazování na okolní teplotu. Jakmile je jí totiž dosaženo, tělo automaticky začne tuhnout. Pokud se již objeví první náznaky v obličeji, lze rigir mortis zpomalit pouze zchlazením.

Procesy probíhající v době od 6 do 12 hodin po smrti

Postupující rigor mortis se zastaví přibližně 12 hodin po úmrtí. Postupné tuhnutí svalstva způsobí, že se končetiny mírně ohnou a víčka zůstanou otevřená. Prsty na rukou a nohou se zkroutí. V tomto stavu není možné s končetinami zemřelého manipulovat.

iZdroj fotografie: Pixabay
Změny na těle jsou po smrti přirozené a běžné

Procesy, k nimž dochází po 12 hodinách od smrti

Vlivem dalších chemických změn v buňkách se začnou po dosažení konečného rigor mortis svaly opět uvolňovat. Vnitřní tkáně se začínají rozpadat a způsobují tzv. sekundární ochablost, která směřuje k úplnému uvolnění, jež je dosaženo během jednoho až tří dnů. Současně nastává druhý rigor mortis vlivem stahování kůže, v tomto případě však začíná u prstů a směřuje k obličeji. Jakmile je dokončena fáze druhé ochablosti, lidské tělo je opět zcela uvolněné a lze s ním bez problémů manipulovat. Pokud je potřeba procesy rigor mortis či uvolňování z nějakého důvodu zpomalit, využívá se k tomu teplotní změny – postupné tuhnutí lze účinně zpomalit snížením teploty.

Zdroj: VeryWellHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články