Co o člověku prozradí testy osobností a proč lidi tak přitahují? Zjištění, jaký je člověk typ, může být vážně zavádějící

Zajímají vás otázky týkající se vašeho vnitřního já, ale nevíte, zda zkusit test osobnosti? Přečtěte si o osobnostním testu více a zjistěte, co vás čeká.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ačkoliv je na světě několik miliard lidí, každý je naprosto jiný a originální a představuje zcela nezaměnitelnou osobnost. Existují sice určité podobnostní rysy jak ve vzhledu, tak v chování nebo přemýšlení, ale každý je zcela jedinečným obrazem sebe samého. Přesto je naše společnost pomyslně rozdělena na několik typů osobností právě podle jednotlivých rysů, které jsou buď podobné, a nebo stejné. Ke zjištění, kterým typem jste zrovna vy, slouží jednoduchý osobnostní test, o němž si dnes řekneme více.

Test osobnosti MBTI

Osobnostní test MBTI vznikl již během druhé světové války a byl přímo navržen k určení jednotlivých osobnostních typů. Ty rozlišuje na základě vnímání a jednání konkrétních posuzovaných osob. Hojně se tak využívá v pedagogice, při nejrůznějších pracovních pohovorech a manželských poradnách, a napomáhá tak lidem lépe rozumět sobě samým i ostatním kolem sebe. Jeho nevýhodou, která z něj dělá také terč dlouhodobé kritiky, je jeho nízká rentabilita, tedy přesnost měření. Pro mnohé je totiž výsledek nedostačující a většina lidí přesně nezapadá do dané typologie osobností.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se typy osobností určují?

Celý test je sestaven na základě určitých dotazů na konkrétní situace, kdy člověk vybírá jednu z nabízených možností pomocí vlastního vnímání a úsudku, a na základě jeho odpovědí se vyselektuje typ osobnosti, kterou představuje. Celkem existuje přesně 16 typů osobností, jež se od sebe liší mentálními funkcemi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Některé z těchto mentálních funkcí se u člověka začnou rozvíjet již před pubertou a budou člověka „doprovázet“ po celý život. Jedná se o tzv. primární funkce, na něž navazují funkce sekundární, terciární atd. Otázky, na které člověk odpovídá, se řadí do 4 základních sfér, a na základě odpovědí na konkrétní z nich vzniká ucelený obrázek o typologii myšlení a osobnosti daného člověka. V každé sféře mohou vniknout dva typy odpovědí a jedná se o:

Vnímání okolního prostředí

Extroverze (E) – výraz, který je pro mnohé nejspíše známý a představuje osobnosti, které své okolí vnímají intenzivně a jsou zaměřené na kontakt s lidmi. Rády mluví, jsou uvolněné a vyjadřují své pocity. Šíří kolem sebe pozitivní energii a jedná se o lidi, jimž je každý akce blízká.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Introverze (I) – introvertní lidé se nejčastěji zaměřují na maličkosti, raději se stávají posluchači než mluvčími, a nevadí jim samota nebo menší skupiny lidí, kde se cítí příjemně. Dávají přednost klidu a pasivitě. Jsou však velmi vnímaví a empatičtí.

Získávání informací

Smysly (S) – lidé raději jednají na základě vlastních smyslů, než by přemýšleli, k čemu co přesně slouží a jak s tím nakládat. V popředí jsou tedy smysly, kdežto fakta až v pozadí.

Intuice (N) – jedná se o lidi, kteří více než na smysly spoléhají na vlastní intuici, myšlenky a fantazii, které se však opírají o fakta a teorie. Jedná se o zkoumavější typ, který rád zjišťuje, proč jsou některé věci tak, jak jsou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zpracování informací

Myšlení (T) – lidé raději pracují s daty a čísly, opírají se o fakta a logiku, a ve všem hledají jasný význam a smysl. Jsou mnohdy neústupní a dokonce i neohleduplní.

Cítění (F) – lidé většinou ze všeho vybírají na základě vnitřního pocitu. Opírají se o hodnoty „co je lepší nebo horší“ atd. Tito lidé jsou často empatičtí a mírumilovní, přistupují na dohody a s lidmi rádi rozmlouvají.

Životní styl

Usuzování (J) – jedná se o lidi, kteří dominují jasným usuzováním a jsou dobří v plánování. Nedělají jim však problém ani krizové situace, kde dokážou jednat rychle a rozumně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vnímání (P) – tito lidé si většinou nechávají otevřených více možností a mnohdy jednají „na poslední chvíli“, kdy je jejich vnímání naplno a oni tak zvládají vyřešit i situace pod tlakem.

Z každé sféry vyjde tázanému jedno písmenko, na základě něhož se poté sestaví celá jeho typologie osobnosti. Není to však tak jednoduché, protože zde hraje roli hned celá řada dalších faktorů jako jsou temperament, zkušenosti a názory, které se mohou měnit, a mnoho dalšího. Posuzování lidské osobnosti jako celku je tedy mnohem složitějším úkonem, a nelze ho provést během pár minut, hodin, a dokonce ani dnů.

Výsledek osobnostního testu

Osobnostní test je tedy pouze teoretickou částí vašeho já, které se během celého života utváří, rozvíjí a mění. Některé vlastnosti nebo mentální funkce jsou již sice dané, ale psychologie člověka je vskutku komplikovaný a různorodý komplex, který vyžaduje mnohem více pochopení a zkoumání, aby došlo k bližšímu výsledku. Také posuzování sebe sama a posuzování od nestranné osoby jsou dvě rozdílné věci. Lidé mají totiž tendence připisovat dobrým vlastnostem větší míru než těm špatným a nechtěným.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proto i když vám výsledek vyjde jakýkoliv, nemusíte se o něj striktně opírat a držet se jej, čímž byste sami sebe zbytečně omezovali. Jedná se pouze o naprostý základ, díky němuž budete vy, nebo například váš zadavatel testu, lépe vědět, na co se hodíte a kam typologicky zapadáte.

Zdroj: Psychology Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články