12 let zavřený cirkusový medvěd konečně zažívá svobodu. Záběry vám naženou husí kůži, je to radost pohledět

Když ochránci zvířat našli cirkusového medvěda, který byl uvězněný v malé kleci, nebyl v dobrém stavu. Roky musel snášet týrání a trpěl hladem.

Hlava smutného hnědého medvěda i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Osudy cirkusových zvířat bývají mnohdy velmi kruté. Tráví svůj život v zajetí a často v žalostných podmínkách. Podobně jako medvěd Napa, který se narodil v roce 2006 v zoologické zahradě v Srbsku a poté byl prodán do cirkusu. Po třech letech vystupování tamní úřady přijaly novou legislativu zakazující využívání zvířat k tomuto účelu. Zdálo se, že medvěd Napa se dostane konečně na svobodu. Ale to byl omyl.

Zubožené zvíře mělo vyražených několik zubů

Majitelé cirkusu se ho odmítli vzdát a medvěd musel strávit dalších osm let v zajetí. Podle serveru Reshareworthy byl umístěný v malé kleci, kde trpěl fyzickým týráním i hladem. Naštěstí se o něm dozvěděli ochránci zvířat z organizace Four Paws International. S pomocí srbských úřadů se jim nakonec podařilo zuboženého medvěda osvobodit. To byl ale teprve začátek dlouhé cesty.

Drogový dealer týral medvěda, lvici a tygra. Pohled na zmučená zvířata otřásl i zkušenými policisty při domovní razii

Medvěd byl v tristním stavu a celý svůj život byl v zajetí. Ve volné přírodě by neměl moc šancí. „Napův zdravotní stav nebyl dobrý, když jsme ho zachránili, měl několik zubů vyražených od kousání mříží klece a také kvůli špatné stravě, kterou dostával,“ řekla webu ContiOutra ochránkyně zvířat Ulrike Wuestnerová. Aby se zvíře lépe adaptovalo, bylo převezeno do speciální medvědí rezervace Arosa Bear Sanctuary ve východním Švýcarsku.

Medvědovi se převrátil život vzhůru nohama

V oblasti obklopené horami měl být Napa vůbec prvním medvědem vypuštěným na svobodu. Jeho pobyt ale začal v kotci a později i ve výběhu. Když se plně adaptoval, ochránci ho pustili do přírody. Nebyl to první krok, ke kterému se odhodlal, ale byl to přímo velký skok na svobodu,“ popisuje dojemný okamžik Wuestnerová. Napovi se převrátil život vzhůru nohama. Ze zuboženého zoufalého zvířete se proměnil ve zvídavého medvěda, který si rád hraje, koupe se, prochází se a hledá potravu.

Začínala zima a napadl první sníh. Ochránci, kteří jsou už zvyklí na děsivé osudy zvířat, měli slzy v očích, když viděli Napu, jak si nadšeně ve sněhu hraje. Spoustu emocí v nich zanechala i dojemná situace, když se Napa poprvé v životě setkal s jiným medvědem. „Když konečně vidím Napu v tomto novém prostředí, když vidím, jak dobře se mu daří a jak si váží toho, že si může užívat svobody, můžu říct, že ten boj stál za to,“ svěřila se serveru Alexandra Mandokiová z Four Paws International.

Jaký názor máte na to, jak žijí zvířata v cirkusech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články