Marie chtěla na internetu prodat televizi. Místo toho ale přišla o 4 800 Kč ze svého bankovního účtu

V dobré víře vyplnila žena své bankovní údaje na portále přepravní společnosti a už se vezla. Ve skutečnosti totiž šlo o podvodné webové stránky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když budete cokoli prodávat na internetu, je na místě obezřetnost. Stačí totiž jen malá chvilka nepozornosti a můžete přijít o všechny peníze z bankovního účtu. Své o tom ví i čtenářka DámskéhoDeníku Marie J. z Hradce Králové. Chtěla jen prodat svoji starou televizi. Domnívala se, že to půjde, když ji nabídne zájemcům na sociálních sítích. „Připadala jsem si jako opravdový blbec, když jsem zjistila, že mi z konta zmizely peníze,“ napsala do naší redakce.

Chtěla prodat funkční televizi na Facebooku

Paní Marie prodávala televizi, protože se měla stěhovat a chtěla si pořídit novou. Její stará televize byla ale funkční, takže ji napadlo, že by za ni někdo mohl být rád. „Nechtěla jsem ji odvézt do sběrného dvora, když funguje. Myslela jsem si, že ji snadno prodám na Facebooku,“ uvedla čtenářka. Vyvěsila svoji nabídku s fotografií televize a kontaktem na populárním digitálním facebookovém tržišti Marketplace. První zájemce o koupi televizoru na sebe nenechal dlouho čekat.

„Ozval se mi v podstatě během pár minut. Všechno bylo normální. Nemyslela jsem si, že by to mohl být podvodník. Jenže jsem prostě naivní,“ svěřila se paní Marie. Pak totiž všechno šlo už ráz na ráz. Prodávající si vyměnila s kupujícím několik zpráv a nakonec jí poslal odkaz na web přepravní společnosti, kde měla vyplnit bankovní údaje. „Rozhodně do žádných podezřelých odkazů nevypisujte číslo platební karty, datum expirace, CVV kód či přihlašovací údaje do internetového bankovnictví,“ radí mluvčí plzeňské policie Ondřej Hodan.

Stránky zásilkové služby byly falešné

Ve skutečnosti šlo o podvodnou napodobeninu webových stránek Zásilkovny. „Občas mi doručují věci, které si objednám na internetu, takže vím, jak stránky Zásilkovny vypadají. Na první pohled vypadaly stejně. Vůbec mě nenapadlo, že bych je měla nějak zkoumat, protože by nemusely být pravé,“ uvedla paní Marie. Podle instrukcí tam vyplnila údaje ke svému internetovému bankovnictví, čímž dala podvodníkovi přístup ke svému účtu.

Hacker sleduje počítače iZdroj fotografie: Freepik
Pozor na podvodné e-maily a zprávy, mohou vás připravit o všechny peníze

Že naletěla falešnému kupujícímu, si uvědomila až ve chvíli, kdy namísto očekávané platby z jejího účtu naopak peníze zmizely. „Naštěstí jsem tam měla jen necelých pět tisíc, ale kdyby bylo zrovna po výplatě, asi by mě trefil šlak,“ dodala čtenářka. Před podvodníky, kteří pod různými záminkami lákají od svých obětí bankovní údaje, opakovaně varuje policie. Přesto počty podvedených rostou. Na stejný trik, který podvodníci zkusili na paní Marii, naletěla žena z jižních Čech.

Když něco prodáváte, uveďte jen číslo účtu

Skončila ale daleko hůř. Na Facebooku chtěla prodat mobilní telefon, ale vyhlédl si ji podvodník a připravil ji o více než sto tisíc korun, které měla na účtech. „Upozorňujeme všechny, aby nikdy na zaslané odkazy nereagovali a nevyplňovali svoje data k přihlášení do internetového bankovnictví. Pokud něco prodávám, uvedu jen číslo svého účtu. Jakékoli odkazy jsou vždy nebezpečné, často vás navedou na stránky napodobující ty oficiální. Jde o stránky, které jsou vytvořené s cílem získat vaše data a pak peníze z účtů,“ uvedla mluvčí jihočeské policie Kamila Čuřínová Ingrišová.

Co říkáte triku, kteří podvodníci zdárně zkoušejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články