Koupil si banány s nechtěným překvapením. Po rozbalení na něj vylezl exotický pavouk i s mláďaty

Když si muž ve Velké Británii koupil pytel banánů, ani v nejmenším ho nenapadlo, že se mezi nimi bude skrývat děsivé zvíře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Craig Harrison (35 let), pracovník v oblasti informačních technologií, měl podle svých slov „šok jako z hororu“, když pavouka v pytli uviděl. A ten nebyl sám – pavoučí samice svírala pod sebou vak s mláďaty! Obchodní řetězec Tesco, kde byl produkt zakoupen, se za celý incident omlouvá a nabízí Craigovi symbolické finanční odškodnění.  

Nejdřív si vetřelce nevšiml

Pikantní na celé situaci je děsivý fakt, že Craig si všiml pavouka v pytli až poté, co jej rozbalil a jeden z banánů již snědl. Pytel totiž nebyl zcela průhledný a pavouk byl skrytý za ostatními trsy. Když se však banány v balíčku pohnuly, pavouk povylezl ven a Craig si ho konečně všiml. „Nemyslím si, že jsem někdy měl takový šok jako v tu chvíli, byl to šok jako z hororu, byl jsem úplně ohromen, když jsem ho objevil,“ vysvětluje Craig. „Obecně si nemyslím, že bych trpěl fobií z pavouků. Tenhle byl ale v úplně jiné lize!“

Pavouk obletěl půlku kontinentu

A měl pravdu, Craig se totiž nesetkal s žádným pavoučím drobkem. Jednalo se o pavouka maloočku z čeledi Sparassidae, jedinci dorůstají do opravdu obřích rozměrů. Rozpětí nohou se v průměru pohybuje k 15 cm, některé obří druhy ale dosahují 25–30 centimetrů. Jsou jedovatí a lidem způsobují kousnutí, ta sice nejsou život ohrožující, ale mohou způsobit otoky a bolest. Samice s vajíčky jsou navíc o to agresivnější, protože jsou odhodlané bránit své vaky před případnými útočníky. Ve vaku pak může být skryto 200 mláďat.

Maloočky se vyskytují ve většině teplých až tropických oblastí světa, včetně velké části Austrálie, Afriky, Asie, Středomoří a Ameriky. Má se za to, že tato pavoučí „Tesco samice“ se do pytle s banány dostala během balení v Dominikánské republice, aniž by si kdokoliv všiml, že je uvnitř. Přeletěla Atlantický oceán a skončila až u Craiga doma ve Windsoru ve Velké Británii.

Odškodnění zanedbatelnou částkou  

Craig pavouka uvěznil do potravinové krabice a druhý den ráno ho odnesl zpět do obchodu. Mluvčí obchodního řetězce Tesco se k události vyjádřil takto: „Je nám líto zkušenosti pana Harrisona. Máme kontrolní procesy, abychom zabránili pavoukům cestovat s naším ovocem, nicméně se ve velmi vzácných případech může stát, že kontrolami našich dodavatelů pavouci proklouznou.“ Společnost nabídla Craigovi částku 100 liber (v přepočtu cca 2 600 Kč) jako odškodnění za šok, který utrpěl.

Vzhledem k závažnosti celého případu však Craig zvažuje, zda toto symbolické odškodné vůbec přijme a jak bude celou situaci dále řešit. Prozatím o své hrůzné zkušenosti infomuje a apeluje na ostatní zákazníky, aby při nákupu baleného ovoce a zeleniny byli obezřetní: „Může se stát, že se takoví tvorové dostanou tímto způsobem do našich domovů. Od nynějška budu kontrolovat všechno své balené ovoce, nebo raději kupovat volné zboží,“ uzavírá Craig.

Jak byste reagovali, kdybyste v potravinách našli pavouka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články