Husky zachránil své paničce život, když jí našel rakovinu vaječníků ve 3. stádiu

Psi jsou mnohem více než jen milí společníci. Tito domácí mazlíčci jsou také nesmírně inteligentní a vnímaví. Přesvědčila se o tom i tato žena.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Je všeobecně známé, že zvířata vycítí nebezpečí mnohem dřív než lidé. Proto na něj dokáží včas zareagovat. Neuvěřitelné jsou příběhy, kdy čtyřnohý mazlíček zachránil svému páníčkovi život. Řeč ale není o psovi, který vytáhl seniora z hořícího domu, upozornil na nebezpečné lupiče spící rodinu nebo zachránil tonoucí dítě. Sibiřský husky jménem Sierra má mnohem zajímavější schopnosti.

Pes se začal chovat podivně

Výjimečné schopnosti pes dvaapadesátileté Stephanie Herfelové poprvé prokázal před devíti lety. Vztah ženy a její fenky Sierry je velmi pevný, a protože spolu žijí už řadu let, mají vzájemně vypozorované nezvyklé chování. Takže když se pes začal podivně projevovat, majitelka si toho hned všimla. Byla z toho znepokojená, ale netušila, jak moc důležitý signál jí tak pes dává.

Sierra dělá společnost Stephanii od svých devíti měsíců. Zná tedy zvyky své majitelky a ta zase svého čtyřnohého miláčka. Najednou se fenka začala chovat zvláštně. „Položila nos na mé břicho a očichala ho tak soustředěně, že jsem si myslela, že jsem si něco vylila na oblečení,“ vzpomíná Stephanie. Pak to pes udělal ještě dvakrát a nakonec se běžel schovat do skříně.

Zveřejnil(a) Stephanie Herfel dne Středa 8. května 2019

Bylo strašidelné vidět, jak se bojí

Vypadalo to, jako kdyby Sierru něco vyděsilo. Když se tahle scéna začala opakovat každý den, Stephanie došla k závěru, že jí tím pes chce něco naznačit. Trochu ji pobolívalo břicho a podvědomě si říkala, že možná má nějaký zdravotní problém. Třeba očicháváním břicha husky upozorňoval právě na to. Objednala se proto k lékaři, který jí diagnostikoval cystu na vaječnících, dal ženě léky proti bolesti a poslal ji domů.

Jenže když se objevila ve dveřích, pes se zase začal podivně chovat. Očichal jí břicho a utekl do skříně, kde se schoulil do klubíčka. Stephanii to zmátlo a dost vyděsilo. „Vidět, jak se bojí, bylo samo o sobě strašidelné. Objednala jsem se tedy ke gynekologovi,“ říká Stephanie. Podrobnější vyšetření odhalilo, že má rakovinu vaječníků ve třetím stádiu. Najednou si uvědomila, že právě na to ji pes upozorňoval.

Rakovina se ještě dvakrát vrátila

Stephanie podstoupila úplnou hysterektomii, přišla o slezinu a zahájila chemoterapii. Léčba trvala skoro rok, ale nakonec byla úspěšná. Nebýt varovaní věrného psa, mohlo všechno skončit jinak. Přestože se ženě podařilo nad zákeřnou nemocí tehdy zvítězit, s odstupem několika let se rakovina ještě dvakrát vrátila. Pokaždé Sierra znovu svoji paničku varovala. Navzdory těžkému osudu ale žena zůstává optimistická.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dokonce plánuje napsat o svém vztahu se Sierrou knihu. „Mám pocit, že můj příběh může lidem umožnit víc přemýšlet o svých zvířatech a pomoci jim si uvědomit, jak jsou chytrá,“ dodává Stephanie. Podle onkologa Davida Kushnera jednání Sierry nebylo náhodné. Psi různých plemen mají ve skutečnosti opravdu schopnost odhalit řadu různých typů rakoviny prostřednictvím svého čichu. Údajně se nemýlí ve více než 98 procentech případů.

Co říkáte na to, jak se chytrý pes zachoval?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články