Cestování vlakem už nebude jako dřív. Jeden z největších českých dopravců zavedl nové sedačky, na kterých se sedí jen napůl

Nekomfortnímu cestování v přeplněných vlacích, kde se tísní hlava na hlavě, zřejmě zvoní umíráček. Problém by totiž měla vyřešit zvláštní sedadla.

Staré červené plastocé sedačky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cestování vlakem se drží na výsluní, protože je rychlé, pohodlné, celkem levné a taky ekologické. Frekventované vlakové spoje bývají často přeplněné k prasknutí. Cestující se tísní v uličkách a o volném místě k sezení si mohou leda tak nechat zdát. Jeden dopravce ale přišel s inovativním a dost zajímavým řešením, které problém může vyřešit. Instaloval do vozu polosedačky, na kterých lidé napůl sedí a napůl stojí.

Narazíte na ně v moderním Siriusu

Raritní sedadla na stání si cestující už mohli vyzkoušet ve vlaku, který provozuje firma RegioJet na trati mezi Ústím nad Labem a Kolínem. Jsou instalované v prvním čínském vlaku nazvaném Sirius, jenž brázdí tuzemské koleje. Poněkud zvláštní polosedačky neslouží primárně k přepravě cestujících na dlouhé trasy, kdy by několikahodinový pobyt na bidýlku asi moc pohodlný nebyl. Lidé jsou z nich celkem rozpačití.

Pro české pasažéry jsou tato specifická místa v levnější druhé třídě úplnou novinkou. V žádném jiném vlaku na ně dosud nemohli nenarazit. „Jsou to takzvané polosedačky na polostání nebo polosezení, jak to kdo vezme. V českých kotlinách na to skutečně nejsme zvyklí,“ cituje regionálního manažera vlakové dopravy RegioJetu Petra Hudáka server Novinky s tím, že cestující vlastně stojí a o sedačku se jen opírají.

Polosedadla měla být i v letadlech

Přestože místa nabízejí jen úzký prostor, dají se polosedačky polohovat a k dispozici má pasažér i malý výklopný stoleček. Dopravce na ně neprodává místenky, takže jsou volně přístupné. S nápadem na originální sedadla přišel v minulosti šéf nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Michael O’Leary, napsal web Genialne. Dokonce existoval reálný plán, kde přesně se budou nacházet.

Speciální bidýlka měla být umístěná v zadních částech letounů namísto posledních řad. Cena za takovou letenku by pak byla mnohem nižší, což by podle aerolinek umožnilo, aby tento způsob cestování mohlo využívat více lidí. V letounech se ale sedadla na stání prozatím neobjevila. Namísto toho jsou nově instalovaná v moderním čínském vlaku Sirius, který brázdí české koleje. Sedadla a polosedadla byla vyrobena v polské firmě Taps.

Co říkáte na zvláštní polosedačky ve vlaku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články