Na startu své bohaté a úspěšné kariéry to legenda československé popmusic neměla ani trochu snadné. Po rozvodu rodičů dokonce skončila v dětském domově.
Hity Michala Davida si zamilovaly celé generace. I když někteří lidé mají tendenci dívat se na samotného interpreta i jeho tvorbu skrz prsty a označují ho za normalizačního umělce, už desetiletí vyprodává koncertní haly a stal se nekorunovaným králem diskoték. Jeho cesta na vrchol showbyznysu ale nebyla tak přímočará, jak by se na první pohled mohlo zdát. Málokterý Čech ví, že má kořeny v cirkusácké rodině a talent u něj objevila jeptiška.
Skončil v dětském domově
Asi každý fanda do muziky ví, že Michal David je pseudonym. Populární hudebník se narodil v létě 1960 jako Vladimír Štancl. Když mu bylo osm let, rodiče se během rozvodu o děti přetahovali. Otci byla do péče svěřena dcera, se kterou následně emigroval. Zpěvák zůstal s maminkou. Byla kabaretní tanečnice, která pocházela z proslulé cirkusácké rodiny Kludských.
O syna se ale nezvládala starat, a tak nakrátko skončil v roce 1968, kdy Československo začala okupovat sovětská armáda, v dětském domově. „Pamatuji se, jak jsem z okna děcáku kdesi na Smíchově koukal na tanky a mával jim. Tátu i sestru jsem viděl až v dospělosti,“ cituje zpěváka server PrimaŽeny. Nakonec se ale vrátil do péče matky a s ní cestoval. Dva roky žili v Itálii.
Přes noc se zrodila hvězda
Jako malý chlapec hrál Michal David na varhany. A právě na jihu Evropy v klášterní škole poblíž Milána v něm objevila hudební talent matka představená. Na varhany hrál v kostele i po návratu do rodné země. Záliba v jazzové hudbě ho přivedla až na konzervatoř. Studium ale nedokončil. Už v šestnácti letech se stal členem uskupení Čtyři, které se blýsklo na Pražských jazzových dnech. Tam si ho všiml hudební boss František Janeček.
Právě tohle setkání hudebníkovi změnilo život. Naskočil do projektu Kroky a z Vladimíra Štancla se stal Michal David. V roce 1980 vydal první desku. Po líbivých optimistických popových písničkách publikum šílelo. Ze zpěváka se přes noc stala hvězda. „Kdybych nepřišel k Frantovi Janečkovi, možná bych dneska byl řadový jazzový muzikant, chudý jak kostelní myš. Společně se nám povedla velká věc. Napsali jsme spoustu hitů, které žijou dodneška,“ řekl zpěvák Deníku.