Často opomíjený problém poslední doby aneb Jak se přemíra elektroniky podepisuje na dětech a jak poznat, že je dítě závislé?

O závislosti na elektronice se v poslední době často mluví. Jak však poznat, že se u vašeho dítěte vyvinul problém?

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Jde o relativně nový studijní obor. Výsledky v této oblasti jsou proto prozatím značně nejednoznačné. Myslíte si, že televize narušuje vašim dětem spánek? Není to tak zlé, každá hodina sledování je v noci připraví o 6–⁠8 minut, doporučuje se však vypnout jakékoliv monitory hodinu před spaním. Omezíte tím vliv modrého světla. Celkově by pak dítě muselo strávit před obrazovkou více než pět hodin, aby se to poté nějak projevilo na jeho psychice.

Není důležitá kvantita, ale kvalita

A jak celou problematiku uchopit? Poměrně nový názor tvrdí, že bychom se na roli elektroniky v životech našich dětí měli dívat podobně jako na jejich jídelníček. Není totiž důležité množství jídla, ale jeho kvalita. Dítě tak klidně necháme přecpat mandarinkami, ale totéž množství bonbonů ukryjeme na nejvyšší polici a rozdáváme na příděl. Není tedy až tak důležité to, kolik času dítě sledováním tráví.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Zaměřte se spíše na to, co sleduje. Aktivní zapojení je samozřejmě zdravější. Může jít o různé počítačové hry nebo videohry, kvízy, výukové programy apod. Pasivní sledování pak dělte na čas vzdělávací a odpočinkový. Ovšem i sledování dokumentů by mělo být prováděno s mírou, o velkém množství pohádek ani nemluvě. Není to tedy tak černobílé, jak se může zdát. I dobře vypadající hra mu nemusí dát vůbec nic apod.

U dětí do dvou let nemá elektronika smysl

Kdy dítě poprvé pustit k monitoru? Do dvou let je to zbytečné. Dítě si rychle zvykne na pohyblivé obrázky a další jednoduchou zábavu a později bude jen těžko hledat její rovnocenný ekvivalent v reálném světě. Od dvou let ho pak přivykejte postupně. Cesta, při níž se poprvé potká s mobilem nebo počítačem až ve škole, se rozhodně nedoporučuje, proti vrstevníkům by pak působil zaostale.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Navíc dnes moderní technologie tvoří významnou součást našeho života, takže vstupovat do jejich světa s handicapem není právě dobrý nápad. Mnohem lepší službu svému dítěti uděláte, pokud se mu od začátku stanete uvážlivým průvodcem a naučíte ho reagovat i na hrozby a nástrahy digitální reality. Potřebná míra je pak na vás. Pokud bude dítě apatické a bez zájmu o okolní svět, pak máte zcela jistě problém a budete potřebovat pomoc.

Jak poznat, že vaše dítě bojuje se závislostí

Existuje několik jednoduchých bodů, které vám prozradí, že ve vaší rodině nastal problém. Zaměřte se tedy na to, zda dítě:

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash
  • lže o čase stráveném u obrazovky,
  • utíká k počítači během každé volné chvíle,
  • pokračuje i přes negativní důsledky (např. usíná na klávesnici),
  • hledá ve virtuální realitě únik před okolním světem,
  • ztratilo další zájmy,
  • nebo dokonce jeví známky posedlosti (nedokáže se bavit o ničem jiném apod.).

Co znamená, když u dítěte závislost odhalíte

Vytvořte si plán a zjistěte, co dítě vede k tomu, aby trávilo tolik času u obrazovky, zpětná vazba je důležitá. Jakékoliv změny neprovádějte ihned, předem určete datum i čas. Vytvořte si seznam alternativ a obrňte se proti nudě, kterou budou děti cítit. Počítače i mobily dejte mimo dohled a sami se jim také nevěnujte. Děti se totiž učí napodobováním. Vhodný je i čas, během něhož zcela uklidíte všechnu techniku (stačí hodina denně).

Zdroj: Life Hack

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články