Bolest kyčle prozradila rakovinu. Přestože 17leté dívce zbývají jen týdny života, stále se usmívá a plánuje, že procestuje svět

Za zdravotními problémy středoškolské studentky nehledali lékaři zpočátku nic výjimečného. Vyřešit je měly léky na bolest. Jenže pak události nabraly rychlý spád.

Onkologicky nemocná pacientka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se poprvé objevily příznaky toho, že něco není v pořádku, nevěnovala tomu sedmnáctiletá dívka moc pozornosti. Občas se prostě stává, že člověka někde píchne nebo něco zabolí. Nebude proto hned panikařit a burcovat celou nemocnici. Když se ale bolest stala nesnesitelnou, rodiče vzali dceru k lékaři. Mysleli si, že tím se všechno vyřešilo. Zdravotní potíže se ale začaly kupit a zhoršovat. Ani na vteřinu nikoho nenapadlo, že dívce jde o život.

Dívku začala bolet kyčel

Sedmnáctiletá Margaret Adcocková z anglického městečka Hilton si v mladém věku vytrpěla víc než většina lidí za celý život. Všechno začalo nenápadně. Když se loni vrátila z výletu, bolela ji kyčel tak moc, že stěží zadržovala slzy. Matka ji vzala k praktickému lékaři, který se domníval, že jde o svalové onemocnění. Předepsal dívce léky na bolest. Jenže ty nepomáhaly. Poslal ji k fyzioterapeutovi, podle kterého mohlo jít o růstové bolesti. Žádná léčba ale nezabírala.

Namísto toho, aby se Margaret začalo ulevovat, potíže se zhoršovaly. Často jí tekla krev z nosu a na jejím těle přibývaly modřiny. Přesto stále chodila do školy, jako kdyby se nic nedělo. Bolesti, které měla, ale jednoho dne už byly opravdu nesnesitelné. Rodičům zavolala učitelka, aby si pro dceru do školy přijeli. „Chtěla jsem zavolat záchranku, ale Maggie nechtěla. Řekla mi, že přeháním, že jen potřebuje něco sníst a lehnout si,“ vzpomíná matka dívky Lyn.

Skončila na jednotce intenzivní péče

Nakonec to ale znepokojená matka stejně udělala. Vytočila tísňovou linku zdravotnických záchranářů a popsala jim příznaky, kterými dcera trpí. Operátorka Lyn řekla, aby dceru okamžitě dovezla na pohotovost. Tam její dceři udělali krevní testy. Lékařům se výsledky nezdály, proto si Maggie nechali v nemocnici na pozorování. Během noci zkolabovala a její stav se začal prudce zhoršovat. Skončila na jednotce intenzivní péče s podezřením na leukémii.

Nemocná žena v nemocnici iZdroj fotografie: Depositphotos

Následovala série dalších vyšetření. Dívka podstoupila i akutní chemoterapii. „Byla na tom velmi špatně. Lékaři nám řekli, abychom se připravili na nejhorší,“ vzpomíná zdrcená matka. Biopsie kostní dřeně pak potvrdila děsivou diagnózu: alveolární rhabdomyosarkom. Když se stav dívky stabilizoval, skončila na lůžku onkologického oddělení, kde se pokoušeli jednu z nejagresivnějších forem rakoviny u dětí léčit dalšími dávkami chemoterapie. Nádor už ale stihl metastázovat do kostní dřeně a zřejmě i do vaječníků.

Štěstí rodiny netrvalo dlouho

Maggie podstoupila celkem devět kol intenzivní chemoterapie, na které chodila postupně i po propuštění z nemocnice. Loni těsně před Vánoci lékaři rodině oznámili úžasnou zprávu. Rakovinu se jim podařilo dostat pod kontrolu. Štěstí, které Maggie s rodiči a bratrem prožívala, ale netrvalo dlouho. Na konci ledna dívka znovu začala trpět silnými bolestmi, tentokrát ale hlavy. Vyšetření na magnetické rezonanci odhalilo, že se rakovina rozšířila do mozku.

Lékaři prohlížejí snímky z MR iZdroj fotografie: Depositphotos

Verdikt lékařů byl krutý. Dívce zbývají týdny, možná měsíce života. Rodiče informace zdrtila, ale statečnost jejich dcery jim dodává sílu. „První, co nám řekla, bylo, že se nevzdává, že není připravená, že nehodlá zemřít,“ popisuje se slzami v očích Lyn. Navzdory nepříznivé prognóze je dívka optimistická. Nepřestala se usmívat a v čase, který jí zbývá, plánuje, že procestuje svět. V únoru začala znovu docházet na chemoterapii.

Neberte život za samozřejmost

Rodiče se snaží shromáždit finanční prostředky, aby jejich dcera mohla absolvovat experimentální léčbu, která v rámci britské národní zdravotní služby není dostupná. „Existuje malá šance, že to zabere. Dává nám to však naději,“ uvádí rodina na stránce, kde probíhá sbírka. Maggie doufá, že její příběh může inspirovat ostatní, aby nebrali život jako samozřejmost. „Dělejte věci, které vám přinášejí radost, protože nikdo nemá zítřek zaručený. Buďte za všechno vděční a zjistíte, že se ze všeho těšíte o něco víc,“ vzkazuje všem Maggie.

Co říkáte na pozitivní přístup, který nemocná dívka má?

Zdroj: Mirror
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články